Papa Françesku emëron Don Arjan Dodaj ipeshkëv-ndihmës të Tiranë-Durrësit

Papa Françesku emëron Don Arjan Dodaj ipeshkëv-ndihmës të Tiranë-Durrësit

12:24, 30/11/2021
A+ Aa A-

Kryedioqeza e Tiranë-Durrësit ka një ipeshkëv të ri ndihmës: Imzot Arian Dodajn.

Meshtari i mirënjohur, don Arjan Dodaj, lindi në Laç të Kurbinit, në Kryediqezën e Tiranë-Durrësit, më 21 janar 1977. Në vitin 1993, pasi kishte kryer shkollën e mesme në qytetin e lindjes, emigroi në Itali. U vendos në Cuneo, ku nisi të punojë.

Më 1997 kërkoi të pranohej në Vëllazërinë Meshtarake të Bijve të Kryqit, pranë Bashkësisë ‘Shtëpia e Marisë’, në Romë. Në rrugën e përgatitjes për meshtari, nisi studimet e filozofisë e të teologjisë pranë Universitetit Papnor ‘Mbretëresha e Apostujve’ ku mori titullin e Bakalaureatit.

U shugurua meshtar më 11 maj 2003 nga Papa Gjon Pali II, në Bazilikën e Shën Pjetrit dhe u inkardinua në Dioqezën e Romës, si anëtar i Vëllazërisë meshtarake të Bijve të Kryqit, në bashkësinë ‘ Shtëpia e Marisë’.

Pas shugurimit meshtarak kreu detyra të ndryshme baritore. Nga 2003 deri më 2004 ishte zëvëndës-famullitar në Famullinë ‘Shën Domenico Guzman’, në Romë; nga 2004 deri më 2005, Zëvendës-Rektor i Rektorisë së ‘San Giovanni della Malva’ dhe Kapelan i bashkësisë shqiptare në Romë; nga 2005 deri më 2017, zëvendës famullitar i Famullisë ‘Shën Rafaeli Kryeengjëll’, në Romë.

Më 2027, me miratimin e ipeshkvit të vet, Kardinalit-Mëkëmës të Shenjtërisë së Tij për Dioqezin e Romës, u transferua si meshtar fidei donum në Kryedioqezën e Tiranë-Durrësit, ku kreu këto detyra baritore: Mëkëmës i përgjithshëm, Famullitar i famullisë të ‘Zemrës së Papërlyer të Zojës Mbretëreshë’ në Gramëz; Drejtues i baritorisë universitare; Sekretar i dytë i Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare dhe sekretar i përgjithshëm i Sinodit dioqezan.

Ipeshkvit të ri i urojmë punë të mbarë nën hijen e Kryqit të Jezu Krishtit - e pranë Zemrës së Zojës !

/Radio Vatikani

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco