Varianti Delta/ Drejtuesi i Klinikës Infektive në Kosovë paralajmëron mbylljen e vendit

Varianti Delta/ Drejtuesi i Klinikës Infektive në Kosovë paralajmëron mbylljen e vendit

09:38, 24/07/2021
A+ Aa A-

Drejtuesi i Klinikës Infektive në Kosovë Arben Vishaj ka deklaruar se varianti Delta është mjaft i rrezikshëm dhe ka mundësi që të përhapet në masë të madhe.

Vishaj shtoi se është e mundur edhe paraqitja e valëve të tjera të virusit në vjeshtë, duke theksuar se vaksinimi është e vetmja mënyrë për tu mbrojtur.

“Padyshim qĂ« varianti Delta Ă«shtĂ« i rrezikshĂ«m sepse ka mundĂ«si tĂ« madhe qĂ« tĂ« pĂ«rhapet nĂ« masĂ«, mirĂ«po vaksinimi i popullatĂ«s Ă«shtĂ« e rĂ«ndĂ«sishme qĂ« njĂ« gjĂ« e tillĂ« tĂ« mos ndodhĂ«.

Besoj se me vaksinimin masiv valĂ«t qĂ« pritet tĂ« vijnĂ« do tĂ« jenĂ« tĂ« njĂ« intensiteti mĂ« tĂ« pranueshĂ«m dhe mĂ« lehtĂ« tĂ« menaxhueshme. ËshtĂ« e mundur paraqitja e valĂ«ve nĂ« vjeshtĂ«, mirĂ«po nĂ«se popullata vaksinohet kĂ«to valĂ« qĂ« pritet tĂ« vijnĂ« nuk do tĂ« jenĂ« tĂ« njĂ« intensiteti çfarĂ« ishin mĂ« parĂ«â€.

Vishaj u shpreh se nëse rritet numri i pacientëve të infektuar dhe nuk i binden vaksinimit opsioni i vetëm është mbyllja e vendit.

“NĂ«se kemi njĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« pacientĂ«ve tĂ« infektuar dhe njerĂ«zve qĂ« nuk i binden vaksinimit mbyllja e vendit duhet tĂ« jetĂ« si opsion. Vaksinimi Ă«shtĂ« mjeti i duhur dhe e vetmja mĂ«nyrĂ« qĂ« neve na mbron nga ardhja e valĂ«ve tjera tĂ« ashpra tĂ« cilat pĂ«rshkruhen me numĂ«r tĂ« madh tĂ« pacientĂ«ve tĂ« sĂ«murĂ« dhe me humbje tĂ« jetĂ«ve”.

Sipas tij, efektet anësore janë aq shumë minimale në raport me të mirat që sjellin vaksinat.

“Efektet anĂ«sore janĂ« aq shumĂ« minimale nĂ« raport me tĂ« mirĂ«n qĂ« e sjellin vaksinat. ËshtĂ« e vĂ«rtetĂ« se njĂ« numĂ«r i pacientĂ«ve dita ditĂ«s po shkon duke u zvogĂ«luar tĂ« cilĂ«t kanĂ« pasur hezitime tĂ« veta tĂ« vaksinimit. Kjo ka ndodhur edhe nĂ« vende tĂ« tjera por me vetĂ«dijesim tĂ« popullatĂ«s njĂ« gjĂ« e tillĂ« do tĂ« arrihet qĂ« popullata tĂ« vaksinohet sa mĂ« shumĂ« qĂ« tĂ« jetĂ« e mundur”.

Ai tha se vaksinat janë jashtëzakonisht të sigurta sepse njerëzit që vaksinohen në të ardhmen mund të infektohen, por nuk kenë gjendje të rëndë nga sëmundja.

“UnĂ« po besoj qĂ« ka mirĂ«kuptim sepse popullata e vendit tonĂ« nĂ« situatat mĂ« tĂ« rĂ«nda gjithmonĂ« ka bĂ«rĂ« zgjidhjet mĂ« tĂ« mira tĂ« mundshme. Edhe nĂ« kĂ«tĂ« rast qytetarĂ«t do ta bĂ«jnĂ« zgjidhjen e duhur pĂ«r tu vaksinuar sepse nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« mbrojmĂ« veten dhe familjen. Vaksinat janĂ« jashtĂ«zakonisht tĂ« sigurta sepse njerĂ«zit qĂ« vaksinohen nĂ« tĂ« ardhmen mund tĂ« infektohen, por nuk zhvillojnĂ« formĂ«n e rĂ«ndĂ« klinike. PĂ«r momentin kemi medikamente tĂ« mjaftueshme nĂ« trajtimin e pacientĂ«ve tanĂ«. NĂ«se na vije njĂ« fluks shumĂ« i madh vĂ«shtirĂ«sitĂ« mund tĂ« na paraqiten dhe nĂ« mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« mos na paraqiten njĂ« fluks i tillĂ« i njerĂ«zve neve na duhet ndihma e qytetarĂ«ve qĂ« tĂ« vaksinohen”.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco