VIDEO/ Shqipëria ka 60% të forcës së punës me arsim fillor, sociologu: Po largohen të kualifikuarit

VIDEO/ Shqipëria ka 60% të forcës së punës me arsim fillor, sociologu: Po largohen të kualifikuarit

10:57, 23/06/2021
A+ Aa A-

Ekspertët e ekonomisë dhe sociologjisë e shohin me shqetësim faktin se më shumë se 60 % e forcës aktive të punës në Shqipëri është me arsim fillor

SYRI TV

Shqipëria ka 60% të forcës së punës me arsim fillor, niveli më i lartë në rajon. Eksperti i ekonomisë Selami Xhepa shprehet për SYRI TV se tregu i punës nuk është orientuar si duhet dhe për këtë arsye ndodh që të renditemi me indikatorët më negativë në rajon.

Kurse sociologu Gëzim Tushi tha se kjo është një shifër shqetësuese.

Sipas ekspertit, papunësia te moshat e reja ka rritur pakënaqësitë duke bërë që të rinjtë të largohen.

Popullsia në moshë pune e Shqipërisë është vënë nën presionin e faktorëve jofavorizues për një perspektivë të mbarë ekonomike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco