Mjekja pediatre: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë që nuk e merr….

Mjekja pediatre: Nuk do të vizitoj asnjë fëmijë që nuk e merr….

10:01, 25/01/2021
A+ Aa A-

Vaksina anti-COVID është me dëshirë, jo me detyrim thotë doktoresha e fëmijëve, mjekja pediatre, Alketa Hoxha.

Në një intervistë për “Top Albania Radio”, mjekja u shpreh se vaksina është me dëshirë, por vetë si pediatre nuk do të merrte përsipër asnjë fëmijë për ta vizituar nëse nuk do të jetë i vaksinuar.

Ngjarjet e fundit politiko-sociale kanë dhënë dritën jeshile ndaj vaksinës së shumëpritur të COVID-19, por kura ndaj virusit ka hasur polemika nga shumë persona  të cilët refuzojnë të vaksinohen. Por ajo që duhet të mendojmë është se çfarë duhet bërë me fëmijët apo foshnjat e porsalindura.

“Unë do të deklaroj këtu që nuk do të pranoj të vizitoj kurrë një fëmijë, i cili nuk vaksinohet. Sepse në momentin që ky fëmijë i pa vaksinuar vjen për vizitë tek unë, aty mund të kem një fëmijë, që larg qoftë të ketë një sëmundje si leucemi ose ndonjë sëmundje tjetër që është problematike te fëmijët. Atëherë, ky fëmijë që mezi ka shpëtuar nga sëmundja bazë, të marrë një virozë apo një sëmundje të fëmijës tjetër që s’është vaksinuar, kjo është fatale… është vdekjeprurëse. Vaksinimi nuk është përgjegjsi vetëm vetjake, por është përgjegjsi për tërë botën. Fatin e botës e kemi ne në dorë”, tha Alketa Hoxha.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Agush27/01/2021 09:54

E habitshme

Vendi yne 26/01/2021 12:36

Kjo thote ne kemi fatin e botes ne dore.Kjo eshte e droguar???

Vendi yne 26/01/2021 12:33

Kjo deklarate eshte shantazh.Kjo nuk Duhet te jete me ne mjekesi.Si mundet nje Doktor profesionist te shprehet ne kete menyre???Ky eshte skandal dhe shoqerija dhe mediat Duhet te kerkojne shkarkimin e saj

Alb025/01/2021 19:14

Deklarimi i juaj nese eshte i vertete atehere kjo tregon se cfare kualifikimikeni ju zonje si mjeke . Se pari ju nuk keni informacion se vaksina eshte testu per te rritur cka nenkupton se femijete nuk do te vaksinohen. Duket se ju jeni nga ato mjeke degjon lajmet e "eksperteve " te Rames qe konkludojen se virusi perahpet vetem pas ores 22.00. Ju zonje me kete deklarimi jeni vetepushuar kshtu qe beni mire te filloni te punoni ne bisnessin tuaj aty ju mund te vendosni ke te punesoni ose te vizitoni. Turp per ate qe te intervistoi dhe nuk te tha direkt se ju jeni vete pushuar per te punuar si pediatre.

Ismet 25/01/2021 13:17

Ik oj kurvë muti paske bythë me vendos kushte ti. Nuk ka shoqëri civile që të hedh në gjyq e të hiqet liçenca pasi nuk e meroton Ke shkelur betimin e Hipokratit Ndihma mjekësore i jepet edhe kriminelit dhe jo më çfarë broçkullash flet ti. Nuk e meriton të punosh në sistemin shëndetësor

Shto koment

Denonco