5 barnat që do të jepet falas në farmaci për të prekurit me COVID-19

5 barnat që do të jepet falas në farmaci për të prekurit me COVID-19

15:01, 26/11/2020
A+ Aa A-

Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor ka publikuar listën e barnave që trajtojnë COVID-19, e cila do të rimburësohet nga shteti.

Sipas udhëzuesit, kostoja nuk do të jetë më shumë se 1650 lekë, ndërsa për skemën e moderuar të trajtimit do të jetë 10.900 lekë.

Kjo paktë ka një kohëzgjatje  maksimale jo më shumë se një muaj.

Barnat që janë pjesë e listës:

Azithromycina 250 mg

Acd Acetylsalicylic 100 mg

Rivaroxaban 15 mg

Dexamethasone 0.5 mg

Ibuprofen 400 mg

Në udhëzues thuhet se është mjeku i familjes që përcakton skemë e mjekimit që duhet të trajtohet pacienti me Covid-19 në varësi të gjendjes dhe sëmundjeve bashkëshoqëruese.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco