Ndryshon leja e qarkullimit, ja çfarë do përmbajë kartoni i ri

Ndryshon leja e qarkullimit, ja çfarë do përmbajë kartoni i ri

19:25, 20/10/2020
A+ Aa A-

Leja e qarkullimit të automjeteve në Shqipëri do të ndryshojë së shpejti.

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka firmosur një urdhër që parashikon ndryshimin e lejes së qarkullimit që do të jetë në përputhje me direktivën Europiane.

Përveç formës së kartonit të ri, leja e qarkullimit do të përfshijë edhe certifikatën e pronësisë së automjetit.

Aktualisht në Shqipëri ka dy kartona, një për lejen e qarkullimit dhe një tjetër për certifikatën e pronësisë së mjetit.

Ky ndryshim do të hyjë në fuqi së shpejti.

“Leja e re e qarkullimit do të jetë e barasvleshme me certifikatën e pronësisë. Prodhimi dhe plotësimi i  lejes së re të qarkullimit të bëhet sipas rregullores së  hartuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve  të Transportit Rrugor”, shkruhet në urdhër.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shqiptari20/10/2020 20:58

O ROBT KU TI KENI, O QELBESIRAT E MUTIT!! O HAJDUTET E MUTIT!! NA RROPET NGA PARATE O HALETE E MUTIT!!! PO PSE KETO LEJET E QARKULLIMIT QE KEMI SOT, NE PERPUTHJE ME CILAT LIGJE DHE RREGULLORE PERPUTHEN???!!! ME RREGULLORET E SURRELIT??!!! SA HERE I BOSHATISNI DUKE I VJEDHUR, ARKAT ME PARATE E SHTETIT, FILLONI DHE NXIRRNI TARGA TE REJA, CERTIFIKATA TE REJA, PATENTA TE REJA, LEJE QARKULLIMI TE REJA DHE TANI PO I BENI BASHKE LEJET E QARKULLIMIT DHE CERTIFIKATAT E PRONESISE SE MJETIT!!!! PO VULAT E SGS TE KONTROLLIT TEKNIK KU DO TE VENDOSEN? TEK BYTHET E MEDHAJA TE BALLUKUT?

Shto koment

Denonco