Shtohet taksa e gjelbër/ '10 euro për makinat nga qytetet e tjera, që hyjnë në kryeqytet'

Shtohet taksa e gjelbër/ '10 euro për makinat nga qytetet e tjera, që hyjnë në kryeqytet'

19:56, 19/10/2020
A+ Aa A-

‘Askujt nuk i mohohet e drejta për të hyrë me makinë brenda Prishtinës, por se për ta shfrytëzuar këtë të drejtë duhet të paguhet taksa e gjelbër’, ka thënë nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli.

Çështja e parkingjeve në komunën e Prishtinës dhe ndalimi i veturave për të hyrë brenda Prishtinës nga qytetet e tjera ka qenë temë diskutimi gjatë fundjavës.

Sado që u dhanë sqarime në mëngjes nga kryetari i Prishtinës, prapë pati keqkuptime në lidhje me atë se a do të munden apo jo të hyjnë me vetura banorët nga vende të tjera të Kosovës në kryeqytet.

Ajo siç tha Selimi është planifikuar të jetë 10 euro, ani pse ende nuk është marrë vendim përfundimtar.

Tutje Selimi deklaroi se kjo do të mundësojë që të krijohet një ambient më i pastër, kur dihet se në muajt e dimrit, Prishtina renditet në mesin e vendeve më të ndotura në botë, e njëri nga ndotësit janë edhe veturat.  

“Çdo kush që vjen nga Peja, Gjakova, Klina, Drenica, ka të drejtë dhe mund të hyjë në Prishtinë, vetëm se për këtë duhet ta paguajë taksën e gjelbër, duhet të paguajë 10 euro. Kjo ende nuk është vendosur por është menduar kështu”, theksoi Selimi./ Ekspress/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco