Ballkani, shira me rrebesh dhe rënie temperaturash Shëngjergj, Tiranë, tetor 2020

Ballkani, shira me rrebesh dhe rënie temperaturash

07:04, 16/10/2020
Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga zonë e zgjeruar e presionit të ulët atmosferik e cila po ifluencon reshje shiu intensive në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E premte dt 16 tetor 2020

Moti do të jetë me vranësira mesatare  reshje shiu me rrebeshe me aktivitet kryesor në orët e para të ditës. Gradualisht në orët e ardhshme reshejt do të humbasin intesitet. Era do të jetë me drejtimVerilindje (NE)  Juglindje (SE) me shpejtësi maksimale 10-15 m/sek në bregdet.Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,5-2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  8/18°C

Zonat e ulëta  13/21°C

Zonat bregdetare 14/22°C

Kosova për ditën e premte:

Moti do të jetë me vranësira mesatare të pasuara nga reshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 10°C në mëngjes, ndërsa vlerat maksimale do luhaten 14°C-17C° gradë Celcius.

E shtunë dt 17 tetor 2020

E shtunë 17 tetor 2020 moti do të jetë me kthjelliem dhe vranësira mesatare të pasuara nga reshje shiu të paktanë zonën veriperënidmore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi maksimale 8-10 m/sek në bregdet.Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie nv mëngjes.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore  7/17°C

Zonat e ulëta  11/21°C

Zonat bregdetare 14/22°C

RTSH/ Meteorologe: Rezarta Xhakollari

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco