Parashikimi/ Ja si do të jetë moti për orët në vazhdim

Parashikimi/ Ja si do të jetë moti për orët në vazhdim

14:44, 15/10/2020

Si do të jetë moti për orët në vijim?

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka bërë edhe parashikimin e motit për orët në vazhdim dhe ditën e premte.

Reshjet e shiut tashme janë bërë prezente në pjesën jugore të vendit, gradualisht reshjet e shiut do të shtrihen edhe në pjesën tjetër të territorit.

Reshjet do të jenë me intensitet të ulët deri mesatar. Në orët e mbrëmjes e deri në orët e mëngjesit të ditës së Premte reshjet e shiut do të fitojnë intensitet deri të lartë, hera-herës në formën e shtrëngatave dhe rrebesheve, shoqëruar me shkarkesa elektrike.

Më intensive reshjet pritet të jenë në qarqet Shkodër, Lezhë, Durrës, Tiranë, Fier, Vlorë, Gjirokastër.

Deri në orët e mesditës reshjet e shiut do të mbeten prezente të herëpashershme, por do të humbasin intensitet.

Në Veri-Verilindje në majat e maleve reshjet do të jenë në formën e dëborës.

Era parashikohet të jetë nga Veriperëndimi-Jugperëndimi me shpejtësi mesatare 2-6m/sek, e cila hera-herës e vrullshme deri në 15m/sek.

Temperaturat parashikohen:

zonat malore 8°C deri në 16°C

zonat e ulëta 13°C deri në 22°C

zonat bregdetare 14°C deri në 22°C

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco