Bino: Të mbyllim fundjavat për të ulur numrin e të infektuarve

Bino: Të mbyllim fundjavat për të ulur numrin e të infektuarve

21:18, 10/07/2020

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, thotë se për shkak të numrit të lartë të rasteve të reja me koronavirus, duhet marrë në konsideratë mbyllja në fundjavë.

Në emisionin “Në fokus”, në TvT, Bino tha se një sakrificë e tillë mund të bëhet për hir të uljes së numrit të të infektuarve.

“Unë e mendoj mbylljen në fundjavë. Është një masë që duhet marrë parasysh. Le të sakrifikojmë një ose dy fundjava për të mos pasur më shumë të sëmurë”, tha ajo.

Bino nuk u shfaq optimiste lidhur me reduktimin e rasteve të reja në javët e ardhshme.

“Parashikimet nuk janë të mira për 2-3 muaj. Edhe për dy javë të tjera parashikohet të kemi raste të rritura. Ne duhet të luftojmë ta hedhim poshtë këtë që themi. Është tepër e rëndësishme”, tha ajo.

Sipas saj, masat më të mira parandaluese mbeten distancimi fizik dhe gjurmimi i kontakteve të të prekurve.

“Janë ritme që kërkojnë masa. Të vetmet janë distancimi fizik dhe izolimi. Jemi në një realitet të ri. Realiteti i ri është ky: lokalet janë hapur por distancat duhet të ruhen. Kudo që shkojmë duhet të mbajmë maskë. Në mjediset e mbyllura qarkullon virusi. Bëhen 800-900 teste në 24 orë. Është e rëndësishme rritja e numrit të tyre. Më e rëndësishmja është izolimi i të infektuarve dhe karantina e kontakteve të tij”, tha ajo.

Në fund, Bino apeloi që qytetarët të mos neglizhojnë sëmundjen, pasi ecuria e saj ndryshon nga një pacient në tjetrin.

“Kam një apel: Covid është sëmundje djallëzore dhe tinzare. Sot isha vetë në Infektiv. Të mos i injorojmë ata njerëz që po e vuajnë këtë sëmundje. Është sëmundje tepër djallëzore që të merr jetën pa e kuptuar. Është një mesazh që më mirë të mbrohemi sesa t’u besojmë teorive konspirative pa baza”, tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

QYTETARI dt 11 korrik 202011/07/2020 07:40

Para se doktoreshë Silva Bino të sugjerojë mbyllje në fund jave vetëm për qytetet që kanë një numur të madh vatrash me Koronavirus, Shqipërisë po ja mbyll kufijtë nga dita në ditë Europa. Dalja ditën e djeshme e Ambasadorit Gjerman i cili tha që të mos udhëtohet drejt Shqipërisë sepse ka rrezikshmëri të lartë të Covid-19. e tregon më së miri këtë....Komiteti i ekspertëve duhet ti propozojë sa më shpejt qeverisë të paktën për 2 javë kufizime oraresh vetëm për qytete që kanë një numur të lartë vatrash me COVID -19 Që në muajin gusht mund të jemi më të lehtësuar.....

Erion11/07/2020 06:04

Teori konspirative? Si e shpjegoni qe shkenca mjekesore sot pervec transplanteve dhe nderrimit gjinor ka arritur deri atje sa te vendosin miter te burrat rrisin fetusin per 9 muaj dhe pastaj lindin femije me operacion cezarian dhe nuk eshte e afte te gjeje nje ilac te nje coronavirusi te thjeshte?????!!!! Zgjidhja e tyre eshte mbyllja si ne mesjete e njerezve? Eshte nje loje e madhe nderkombetare me qellim rrenimin ekonomik boteror zhytjen e kombeve ne borxhe blerjenne aseteve per 2 lek dhe nje xhiro prej triliarda dollaresh e eurosh jo vaksina maskat dorezat dizinfektuesit qe deri dje nuk i blinte njeri. Nje mbyllje tjeter do te thote nje 97 e dyte per vendin mos e coje askush neper mend harrojeni. Anulloni koncesionet dhe shtoni me tej shtreterit ne spitale. Ah se harrova Turqia e ka nxjerre vaksinen por nuk i intereson kujt duhet te vazhdoje teatri me qellimin vendosjen e cipave ne trup dhe kontrollin boteror.

Shqiptari10/07/2020 22:57

IK MOJ BRESHKE MUTI!!! O SHEMTIRE FEMER!!!! O THITHLOPE!!!! O FESHKULL!!!

Arberi 10/07/2020 22:39

Une them qe ky Pinguini Bino ja ka dhene Rama te lexoj se cfare duhet ti thote shqiptareve. O Bino gjurmoni rastet duke bere tampone, Rama kerkon te behet kaos ne shqiperi nuk i rruhet fare per popullin, bile bile kerkon te infektoj gjithe shqiptaret per pushtetin e tij.

Shqiptari10/07/2020 21:53

TE NA HASH MUTIN MOJ BUSHTRA E MUTIT, E JO NA MBYLL DOT FUNDJAVAVE BRENDA, NE KETE VAPE!!! FOL SI PROFESIONISTE DHE JO SI THITHESE DHE BYTHELIPRESE E SATRAPIT TE SURRELIT!!!! NJEREZIT PO INFEKTOHEN DHE PO SEMUREN VETEM NEPER SPITALET TUAJA DHE AS NEPER PLAZHE DHE AS NEPER SUPERMARKETE!!! TE NA HANI MUTIN!!!! VETEM MBYLLJE DINI JU O PLEHRA TE MBYLLURA NE BORDELLOT E RILINDJES!!!! POSHET DIKTATURA!!! POSHTE SATRAPI I SURRELIT!!!

Benard10/07/2020 21:44

Silva Bino ju te beni per te vjelle...e njejta strategji kudo...shpresoj te shpertheje revolte dhe ketu si ne Serbi e pastaj ta shikoni mbylljen dhe rastet e reja imagjinare qe Po shpikin kudo....e njejta Dore...e njejta strategji ballkanin. Po shperthen ne institucione shteterore...SA turp...sa bllof. O zot si I mban vendi e nuk ju hidhen ne fyt edhe ata virologe Apo epidemiologe qe me keto menyra e strategji vertete Po I fyeni inteligjencen....shkollimin e gjithcka. Zoti I ndihmofte njerezit e mos e arritshi ate dite per te vaksinuar popullsine. Late nam. Shume e turpshme kjo qe Po I beni popujve ne emer te pushteteve

Enkel Joti10/07/2020 21:31

O Silva, te qifsha robte ku t i kesh, o karakurve, shto numrin e tamponeve e mos i bej fresk politikes o vezore tharre. E turperove emrin e mjekut ne pleqeri.

Shto koment

Denonco