Numri i thirrjeve u dyfishua/ Brataj: Të infektuarit e qershorit do të shikohen në korrik

Numri i thirrjeve u dyfishua/ Brataj: Të infektuarit e qershorit do të shikohen në korrik

22:47, 01/07/2020

Gjatë muajit qershor Shqipëria ka shënuar rritje të rasteve me koronavirus në krahasim me fillimin e pandemisë.

I ftuar në studion e emisionit 'Reporlitix' në Report TV, drejtori  i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj tha se shtimi i rasteve është si pasojë e lirimit të masave që u bënë në muajin maj. 

Ndërsa të infektuarit e qershorit do të shikohen në muajin korrik.  Megjithatë, Brataj tha se qytetarët ende nuk e besojnë ndaj edhe nuk marrin masa.

Brataj pranoi se kulmi i koronavirusit në Shqipëri është pikërisht tani.

"Realiteti duket dhe nuk ka çfarë të fshehësh", tha ai.

"Këto infeksione janë marrë në muajin maj, inkubacioni dhe sëmundshmëria është si pasojë e lirimit të masave në maj. Ndërsa hapjen e qershorit do ta shohim në korrik. E keqja më e madhe është se njerëzit nuk e besojnë dhe nuk marrin asnjë masë. Kjo është më keq, sepse vazhdohet edhe tani që është rritur mundësia e transmetimit dhe pakujdesia është rritur më shumë detyrimisht do të ketë më shumë të infektuar.

Numri i të infektuarve e ka një përqindje të sëmurësh. Me ato që ne kishim bërë tek qendra kombëtare, mbi 30% e të infektuarve shndërroheshin në pacientë.

Të themi në 1 mijë të infektuar do të kemi 300 pacientë. Nga këta 300 pacientë. Nga këta 300 pacientë, 10-13 % përfundojnë në terapo intesive. Pra në 300, 35 do të përfundojnë në terapi intesive. Nga këta 2.2-2.3 % janë vdekshmëri", tha Brataj.

Brataj tha se numri i thirrjeve në urgjencë është  dyfishuar në muajin qershor në krahasim me muajin maj.

"Nëse në maj kishim 3400 thirrje në qershor janë 7074. Ishin 845 pacientë për tamponë, për qershorin janë 1752. Kemi të sëmurë në shtëpi që kanë forma të lehtë. Numri i tyre është më i madh sesa ai i të shtruarve në spital. Nga të infektuarit me simptoma, nëse 15-20% përfundon në spital, pjesa tjetër trajtohet në shtëpi", tha Brataj.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco