Bota po vuan nga Covid-19, një tjetër sëmundje e rrezikshme shfaqet

Bota po vuan nga Covid-19, një tjetër sëmundje e rrezikshme shfaqet

19:56, 01/06/2020

Republika Demokratike e Kongos shpalli një epidemi të re Ebola të hënën në qytetin perëndimor të Mbandaka, më shumë se 1.000 kilometra larg nga një shpërthim i vazhdueshëm i të njëjtit virus vdekjeprurës në lindje.

Ministri i Shëndetësisë Eteni Longondo tha se katër persona që vdiqën në Mbandaka u konfirmuan si raste pozitive pas testimit në laboratorin kombëtar biomjekësor në kryeqytetin Kinshasa.

“Ne kemi një epidemi të re Ebola në Mbandaka,” u tha Longondo gazetarëve.

“Ne do t’i dërgojmë shumë shpejt vaksinat dhe ilaçet.”

Përhapja u konfirmua nga Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom Ghebreyesus, i cili postoi në Tëitter:

“Ky shpërthim është një kujtesë që COVID-19 nuk është kërcënimi i vetëm shëndetësor me të cilin përballen njerëzit. Vendi është gjithashtu në fazën e fundit të luftimit të Ebolës në DRC lindore, COVID-19 dhe shpèrthimin më të madh në botë të fruthit”, shtoi ai.

Kongo ka qenë duke u përpjekur për t’i dhënë fund një shpèrthimi gati dy vjeçar të Ebolës afër kufijve të saj lindorë me Ruandën dhe Ugandën, e cila ka vrarë më shumë se 2,200 njerëz, shpërthimi i dytë më vdekjeprurës i sëmundjes në botë.

Ishte ditë larg në prill nga shpallja e mbarimit të këtij shpërthimi, e dhjeta e tij që kur u zbulua virusi në 1976, kur u konfirmua një zinxhir i ri i infèksionit në lindje. Sidoqoftë, asnjë rast i ri nuk është zbuluar atje në mbi 30 ditë.

 

 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Tags

Komentet

Shto koment

Denonco