Mendohej që të shpëtonte nga COVID/ Këshillat e ISHP: Ja veprimi që nuk duhet të bëni

Mendohej që të shpëtonte nga COVID/ Këshillat e ISHP: Ja veprimi që nuk duhet të bëni

19:15, 22/05/2020

Instituti i Shëndetit Publik thotë se konsumi i alkoolit nuk ju mbron nga koronavirusi i ri. Në një postim në rrjetet sociale, ISHP thotë se në asnjë rrethanë nuk duhet konsumuar asnjë lloj produkti alkoolik si një mjet për parandalimin ose trajtimin e infeksionit Covid-19.

Ja disa këshilla që jep ISHP:

Shmangeni konsumin e alkoolit që të mos demtoni sistemin imunitar.

Mos e përdorni alkoolin si mënyrë për të përballuar emocionet dhe stresin.

Mos përziej alkoolin me ilaçe

Shmangni pirjen e alkoolit dhe duhanit së bashku sepse kjo rrit rrezikun për t’u prekur nga Covid-19

Lexoni të tjerat në tabelën më poshtë

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco