Sot mbërriti në Bergamo: Mjeku: Italianët më ndihmuan kur shtëpia m'u shkatërrua nga tërmeti

Sot mbërriti në Bergamo: Mjeku: Italianët më ndihmuan kur shtëpia m'u shkatërrua nga tërmeti

21:42, 28/03/2020

Një detyrim moral, e kanë cilësuar 30 mjekët dhe infermierët angazhimin e tyre për të ndihmuar në spitalet e Bergamos në Itali.

Një prej mjekëve që sot mbërriti në Itali, ka përjetuar drejtpërdrejtë ndihmën që italianët u dhanë shqiptarëve më 26 nëntor.
"E kemi detyrim moral sepse në rastet e vështira kur Shqipëria kaloi, italianët ishin të parët që na ndihmuan në rastin e tërmetit, se unë banoj pikërisht në zonën ku ma shkatërroi shtëpinë tërmeti", tha mjeku.

Të tjerë e lidhin me profesioni e tyren human dhe ky është momenti i duhuar për ta treguar.
"Duke qenë se profesioni ynë është human, vendosëm që të japim dhe ne kontributin tonë. Mendoj se është momenti i duhur për të dhënë kontributin tonë. Duke qenë se kjo është  një pandemi, duhet dikush të sakrifikohet apo të jap një shembull altruist,' thanë disa nga mjekët që sot u nisën në Itali.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Arberi29/03/2020 14:37

Dakord që Italianët erdhën na ndimuan por të parët ishin Kosovarët dy orë mbas tërmetit ishin autokollon në rrugën e kombit.

Titi28/03/2020 23:31

Duke lene jashte promo politiken, po te kishte mundesi shqiperia sot do dergonte 300 mjek .....por 30 sot ne kte dite Jane 3 000 per popullin Italian....kujtoni vitet 90 e deri 2010 vetem na kane ndihmuar, punesuar, bere pjese totale e komunitetit atje.....zoti I I ruajt Kaloresit tane , I dhente zoti lotet e shqiptarve te kthyera ne pazmore te papershkrueshme nga corona....????????????????????????????

Shto koment

Denonco