Drejtoresha e ISH: Mezi po e pres rastin e parë me koronavirus në Shqipëri

Drejtoresha e ISH: Mezi po e pres rastin e parë me koronavirus në Shqipëri

20:21, 26/02/2020

Drejtoresha e Inspektoratit Shëndetësor Areti Beruka, e ftuar në studion e Report TV, ka folur lidhur me koronavirusin. Beruka tha se autoritetet kanë marrë të gjitha masat për t’u përballur me virusin vdekjeprurës. Ajo shkoi deri aty sa tha se vetë personalisht si mjeke mezi po e pret rastin e parë të prekur me koronavirus në Shqipëri, për të treguar edhe gatishmërinë e ekipeve të posaçme mjekësore.

Sipas saj, të gjithë qytetarët duhet të kuptojnë se koronavirusi ka një përqindje vdekshmërie shumë të ulët dhe se mund të menaxhohet shumë thjeshtë nga profesionistët e fushës, duke bërë thirrje që të mos ketë panik.

Gazetarja: Vetë personalisht a keni frikë nga situate?
Mjekja: Absolutisht jo!

Gazetarja: Ka të bëjë me karakterin apo me profesionin?
Mjekja: Ndoshta me profesionin por edhe me karakterin. Por ta them personale, jo profesionale mezi e pres rastin e parë në fakt, unë si mjek.

Gazetarja: Pse?
Mjekja: E para do të kuptojnë njerëzit profesionistë që koronavirusi ka një gradë vijueshmërie shumë të ulët sesa ky që kemi gia. Përqindja e vdekshmërisë së saj është 2% . Mosha e fëmijëve 16 vjeç e kanë shumë të ulët dhe me shenja shumë herë më të lehta. Paniku që qytetarët kishin me SARS-in, apo me gripin e derrit, nuk është absolutisht më i rrezikshëm koronavirusi.

Unë iu them me bindje që në ‘96 kur unë kam qenë specializante ne kemi pasur rastin e ‘kolerës’, e menaxhuam dhe nuk patëm asnjë rast të rëndë apo me vdekshmëri. Mjekësia nuk bëhet me fall filxhani por me statistika, me të dhëna dhe me menaxhim. Na jepni shansin dhe mundësinë të menaxhojmë ashtu siç po e menaxhojmë dhe fakti i skepticizmit është ky që po përpiqemi që të sqarojmë njerëzit për të kuptuar atë që duhet të besojnë. Pastaj është zgjedhja e tyre nëse duan të klikojnë lajmet false.

Gazetarja: Ti faleminderit që ishe me mua në studio. Do të jemi sërish së bashku, unë nuk jam si ju, tek ajo kategoria që thoni, mezi pres rastin e parë. Unë nuk dua ta dëgjoj, megjithatë kur të jetë rastin e parë do t’ju kem sërish në studio.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Besi26/02/2020 21:11

Qenke nje trape ti ce se paske shoqen

Shqiptari26/02/2020 21:10

Shikojeni qe ne trup e ne surrat kete gorillen e Rilindjes!! Cfare femer e shemtuar dhe e shpifur!! Ku ka mashkull qe i afrohet kesaj goxille femer!!! Vetem ndonje i dehur mund ta preke kete si femer!!! Mos ardhte kurre koronavirusi ne Shqiperi, por po erdhi, inshallah eshte kjo apo ndonje familjar i kesaj bundre, rasti i pare me koronavirus ne Shqiperi!!!

Alfons26/02/2020 20:43

Po mire,meqe mezi po e pret,coji femijet e tu ne wuhan ku i dihet ndoshta e marrin dhe nderpritet trashegimia e qelbesirave si ty qe mezi po pret semundjen per njerzit.

Arberi 26/02/2020 20:37

Në botë po vdesin njerëz kjo bolja me zi po e pret, ik mi pirdhu se ti paska zënë dhjami trutë, mi kare gru.

Shqiptari26/02/2020 20:34

Cfare jane keto kafshe!!!!! Keshtu do te ndodhe kur e gjithe administrata, drejtoreshat e drejtoret kurva e kurvare jane anetare te Rilindjes, komisionere votimesh dhe kryetare te partise. Mbi te gjitha jane teper arrogante dhe te pashpirt. Kane bere qindra miliona duke vjedhur dhe njerezit e shkrete iu duken miza e milingona qe mund ti shkelin me kembe kur te duan! Te gjitha drejtoreshat jane kurva dhe drejtoret kurvare qe thjesht imitojne udheheqesin e tyre pervers. Ai keni pare edhe gjestikulacionet dhe gjuhen e trupit te tyre???? A i keni pare qe te gjitha e te gjithe rilindasit perverse, kurva e kurvare, gra te divorcuara apo beqaresha kurva me moshe te pamartuara, imitojne me duar, me sy, me kembe, me trup, me goje, me ze, me vesh e me hunde Krye Rilindasin???? Te gjithe nje levizje sinkron!!! Ju kujtoni se kur KM flet neper kongrese, konferenca partie apo mitingje disa oreshe, ai thote ndonje gje te re??? Fjalimet e tij 3-4 oreshe pa pushim me gjestikulacione si Ducja dhe Hitleri, me krruajtje koke dhe veshi si Sten Laurel dhe me krruajtje bythe si Oliver Hardi, jane thjesht ore trajnimi per rilindasit e pranishem se si duhet ta imitojne liderin suprem te droguar!

Shto koment

Denonco