Pasojat e tërmetit/ Mbi 30 shkolla nuk do të hapen të hënën

Pasojat e tërmetit/ Mbi 30 shkolla nuk do të hapen të hënën

21:11, 07/12/2019

Janë mbi 30 shkolla, të cilat nuk do të hapen ditën e hënë për shkak të dëmeve të krijuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Zv/ministrja e Arsimit  Lorena Haxhiu, e ftuar në Ora News është shprehur se janë marrë të gjitha masat që nxënësit të transportohen në shkolla të tjera, duke filluar nga pikat e grumbullimit deri tek shpenzimet, të cilat do të mbulohen nga buxheti i ministrisë.

"Janë mbi 30 shkolla që nuk do të  hapen ditën e hënë, por për secilën prej tyre është marrë masa e nevojshme për zhvendosjen në shkollat pritëse, ku do të priten si turni i pasdites në rastet kur është e nevojshme dhe shkollat kanë kapacitet të plotë të nxënësve të tyre dhe në turnin e parë atëherë kur shkolla i ofron kapacitet e mjaftueshme. Plani i zhvendosjes është mëse i plotë. Ne kemi marrë masat përmes drejtuesve të shkollave dhe mësuesve që kanë qenë në kontakt të drejtpërdrejtë  me prindërit që secili nga prindërit të jetë i informuar se ku do të jetë pika që është caktuar për transportin. Transporti mësë tepërmi është parë i nevojshëm në zonat rurale. Me nisjen e procesit mësimor edhe në zonat e prekura nga data 5 dhjetor e kemi parë që ky plan zhvendosje përmes transportit të ofruar nga zyra arsimore dhe të buxhetuar në buxhetin e ministrisë së Arsimit ka funksionuar mësë miri", u shpreh Haxhiu.

Haxhiu tha se plani i zhvendosjes do të prekë 15 mijë nxënës, ndërsa buxhetit të ministrisë do ti kushtojë 15-17 milionë lekë.

"Në buxhetin e ministrisë është parashikuar që edhe në muajin dhjetor dhe në muajin janar të sigurohet për të gjitha këto shkolla që kanë plan zhvendosje. Janë rreth 15 mijë nxënës që janë pjesë e këtij plani zhvendosje. Për buxhetin nuk mund të japim një shifrë fikse por varian nga 15-17 mln lekë", shtoi zv/ministrja.

Zv/ministrja garantoi se të gjitha shkollat që do të hapen të hënën janë 100% të sigurta.

Të gjitha shkollat të cilat nuk do të hapen, do të jenë gati për tu rihapur në janar të vitit 2020.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco