E moshuara nga Gjirokastra dhuron pensionin për të dëmtuarit nga tërmeti

E moshuara nga Gjirokastra dhuron pensionin për të dëmtuarit nga tërmeti

15:33, 02/12/2019

Një e moshuar nga Gjirokastra ka marrë një vendim shumë emocionues. Ajo ka vendosur që pensionin  e saj të vogël që nuk i del as për vetë, t’ia dhurojë familjeve të dëmtuara nga tërmeti.

Kjo është Xhevaire Xhiku nga Gjirokastra. Ajo është tronditur nga dëmet që solli tërmeti në disa zona të vendit dhe ka marrë një vendim që të emocionon. E moshuara do të dhurojë pensioni e një muaji për nevojtarët.

‘U trondit i gjithë vendi, u trondit e gjithë bota jo ne që i kemi motrat dhe vëllezërit tanë. Me ato mumdësi që kemi, një pension timin këtë muaj nuk e doja, vetëm pensionin e  burrit, aq mundësi sa kisha dhe më shumë do kountriboja’, shprehet ajo.

Ky është një gjest shumë simbolik, por tregon shumë. Kur dihet që vlerat e pensioneve janë shumë qesharake zonja Xhiku vendosi ta dhurojë dhe vetë do ushqehet më pak./abcnews

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco