FOTO/ Biznesmeni Samir Mane i jep fund mjerimit të familjes Kurti në Klos

FOTO/ Biznesmeni Samir Mane i jep fund mjerimit të familjes Kurti në Klos

10:37, 20/11/2019

Pas thirrjes së emisionit Fiks Fare, për ti ardhur në ndihmë familjes Kurti nga fshati Gurrë e Vogël në Klos, e cila jeton në kushte të mjerueshme, nëpërmjet kompanisë AlbChrome, presidenti i Grupit Balfin Samir Mane ka marrë përsipër rindërtimin e shtëpisë së tyre, kurimin e vajzës së sëmurë të familjes dhe dhënien e asistencës ushqimore për 1 vit për ta.

Sipas organizatĂ«s ‘Fund-JavĂ« Ndryshe’, e cila ka identifikuar rastin, shtĂ«pia nĂ« tĂ« cilĂ«n jeton familja Kurti Ă«shtĂ« nĂ« gjendje skandaloze. Ajo Ă«shtĂ« e ndĂ«rtuar me anĂ« tĂ« ndihmave vetĂ«m me tulla, por nuk ka asnjĂ« dritare apo derĂ«.

FĂ«mijĂ«t flenĂ« nĂ« dysheme dhe e vetmja mundĂ«si pĂ«r tu ngrohur pĂ«r ta Ă«shtĂ« njĂ« sobĂ« me dru. Por, nga pamundĂ«sia, ShpĂ«timi e ka tĂ« vĂ«shtirĂ« t’i sigurojĂ« gjithmonĂ« drutĂ« dhe nga ana tjetĂ«r mos patja e dyerve dhe dritareve e shton edhe mĂ« shumĂ« tĂ« ftohtin.

ShpĂ«timi, kryefamiljari nuk punon, pasi fshati Ă«shtĂ« shumĂ« i thellĂ« edhe nuk ka si t’i sigurojĂ« tĂ« ardhurat, ndĂ«rkohĂ« qĂ« i duhet tĂ« kujdeset pĂ«r tĂ« rritur 8 fĂ«mijĂ«t e tij.

Bëhet fjalë për tre djem të moshave 18, 15 dhe 3 vjeç dhe pesë vajza, të moshave 12, 10, 9, 3 dhe 2 vjeçe. Së bashku me familjen jeton edhe mamaja e Shpëtimit, e cila është edhe një prej burimeve të pakta ekonomike për familjen, e cila mbahet me pensionin e të moshuarës, prej 9 mijë lekësh në muaj, si edhe me ndihmën ekonomike prej 10 mijë lekësh në muaj.

NjĂ« nga vajzat e familjes Ă«shtĂ« nĂ« kushte aspak tĂ« mira shĂ«ndetĂ«sore, pasi sipas prindĂ«rve kur ka lindur ajo ka patur njĂ« nishan nĂ« kĂ«mbĂ«, i cili i Ă«shtĂ« pĂ«rkeqĂ«suar me kalimin e viteve. Kjo gjĂ« ia ka vĂ«shtirĂ«suar ecjen dhe vajza nuk mund tĂ« pĂ«rshkojĂ« distanca tĂ« gjata, duke qenĂ« se nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« plaga do t’i lĂ«ndohej edhe mĂ« tepĂ«r.

Familja nuk kishte mundĂ«si qĂ« t’i blinte njĂ« krem tĂ« ri pĂ«r ta kuruar plagĂ«n e saj.

Presidenti i Grupit Balfin Samir Mane vendosi që ta përkrahë familjen në fjalë përmes kompanisë AlbChrome, e cila operon në zonën e Bulqizës, të Burrelit dhe të Klosit, pranë së cilës jeton familja Kurti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco