FOTO/ Ja ç’do ndodhë me motin të premten

FOTO/ Ja ç’do ndodhë me motin të premten

23:39, 19/09/2019

Si do të jetë moti për të premten?

Sipas Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, do të vazhdojnë reshjet e shiut.

Më të forta do të jenë në zonën e Korçës.

Ndërkaq edhe temperaturat do të bien ndjeshëm.

Më poshtë keni parashikimin e motit për të premten:

Reshjet

Të premten priten reshje mesatare në qarkun Korçë dhe reshje të dobëta në qarqet e tjera por lokalisht mesatare në shumicën e tyre (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në zona të kufizuara të qarqeve, reshjet pritet të jenë në formë shtrëngate me kohëzgjatje të shkurtër, më e mundshme në terrenet malore (dhe ato pranë tyre).

Image

Temperaturat

Të premten temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 15 / 24 °C

në vendet e ulëta: 16 / 26 °C

në vendet malore: 9 / 15 °C.

Era

Të premten era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco