Pse Mesdheu po preket nga stuhi të forta e nxehtësi ekstreme? ǒparashikohet në të ardhmen

Pse Mesdheu po preket nga stuhi të forta e nxehtësi ekstreme? ǒparashikohet në të ardhmen

16:42, 14/07/2019

Moti gjatë verës po bëhet gjithnjë e më shumë i nxehtë dhe i padurueshëm: Dallgë të gjata të nxehti që ndërpriten në mënyrë të papritur me stuhi të dhunshme.

Po ku ka përfunduar vera e dikurshme e mirë mesdhetare që garantonte temperature maksimale 30 gradë dhe reshje mjaftueshmërisht frekuente?

Shkak është ndryshimi i roleve mes dy figurave që dominojnë motin tonë anticiklonin e azoreve dhe atë afrikan.

Krahasuar me verën e viteve 70-80 dhe të 2000, në periudhën e parë ishte i zakonshëm zgjerimi drejt jugut i anticiklonit azorian, ndërsa në të dytën është gjithnjë e më e zakonshme ringjitja drejt veriut e atij afrikan, raporton Scan TV.

Deri nĂ« vitet ’80 ishte mĂ« e zakonshme i pari ndĂ«rsa dallgĂ«t e tĂ« nxehtit tĂ« diktuara nga ai afrikan ishin mĂ« pak tĂ« zakonshme, pĂ«r tĂ« mos thĂ«nĂ« tĂ« pamundura. Ndryshe ndodh pas viteve 2000 ku anticikloni i azoreve Ă«shtĂ« gjithnjĂ« e mĂ« pak i pranishĂ«m dhe nĂ« vend tĂ« tij Ă«shtĂ« gjithnjĂ« e mĂ« i pranishĂ«m ai afrikan, qĂ« sjell masa ajri ekstremisht tĂ« nxehta .

Dhe pikërisht me ardhjen e shfryrjeve të ajrit të freskët atlantik ose të Europës veriore, ndodhin katastrofa që kronikat e motit të këtyre ditëve po i tregojnë.

Për fat të keq, në vitet e ardhshme tendenca është ajo e të pasurit gjithnjë e më shumë verë më të nxehtë, të karakterizuara nga prania e anticiklonit subtropikal.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco