'Dita Ndërkombtare e Muzeut', njihuni me ngjarjet kryesore të 18 majit

'Dita Ndërkombtare e Muzeut', njihuni me ngjarjet kryesore të 18 majit

07:20, 18/05/2019

Sot data shënon 18 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

 

Ngjarje

1152 - Henry II of England (shqip Henry II I Anglisë) martohet me Eleanor of Aquitaine.

1498 - Vasco da Gama arrin portin e Kalkutës në Indi

1631 - Në Dorchester, Massachusetts, ShBA, John Winthrop merr betimin e zyrës dhe bëhet Guvernatori i Parë në Massachusetts.

1652 - Rhode Island miraton ligjin e parë në Amerikën veriore që e ndalon skllavërinë.

1765 - Zjarri shkatërron një pjesë të madhe të Montrealit, Quebec.

1804 - Napoleon Bonaparte emërohet Perandori i Francës nga Senati Francez.

1897 - Drakula, një novelë nga poeti Irlandez Bram Stoker botohet për herë të parë.

1980 - shpërtheu vullkani Shën Elena në veriperëndim të shtetit Uashington, SHBA.

Lindje

1048 - Omar Hajjam, shkrimtar persian, matematecient dhe astronomr

1868 - Nikolaj II, mbret i fundit rus

1872 - Bertrand Russell, filozof anglez,

1883 - Walter Gropius, arkitekt gjeerman

1897 - Frank Capra, regjisor amerikan

1911 - Sigrid Gurie, aktore amwrikano-norvegjeze

1912 - Perry Como, këgetar amerikan

1913 - Charles Trenet, shansonjer francez

1918 - Naim ef. Hadžiabdi?, reisulema boshnjak

1920 - Papa Ivan Pavao II, papë romak

1952 - Ryuzaburo Otomo, dublues japonez

1920 - Papa Gjon Pali II, papë

1942 - Albert Hammond, kantautor britasnez

Vdekje

1909 - George Meredith, letrar anglz

1911 - Gustav Mahler, kompozitor dhe dirigjent austriak

1921 - Nexhib Draga, vdes në Vjenë veprimtari politik shqiptar

Festa dhe përvjetore

Dita Ndërkombtare e Muzeut

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco