'Dita Ndërkombëtare Kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë', ngjarjet kryesore të 17 majit

'Dita Ndërkombëtare Kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë', ngjarjet kryesore të 17 majit

07:22, 17/05/2019

Sot data shënon 17 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1521 - Edward Stafford, Duka i 3të i Buckingham, ekzekutohet për tradhti.

1590 - Anne of Denmark (foto) (shqip Anne nga Danimarka) kurorëzohet Mbretëreshë e Skocisë.

1673 - Louis Joliet dhe Jacques Marquette fillojnë eksplorimin e Lumit Missisipi.

1814 - Okupimi i Monakos ndryshohet nga Francez në Austriak.

1941 - Vasil Laçi kryen atentat ndaj mbretit të Italisë dhe Shqipërisë dhe perandorit të Etiopisë Viktor Emanueli III-të.

1994 - Ukshin Hoti dënohet me 5 vjet burg për arsyen se ishte pjesëmarrës i lëvizjes për Republikën e Kosovës.

2010- Dëshmitari i mbrojtur K-87, ka deklaruar të hënën në Tribunalin e Hagës, se në pranverë të vitit 1999, gjenerali i policisë, Vlastimir Djordjevic, e ka urdhëruar atë që kufomat që ishin transportuar nga Kosova, të varroseshin në bazën e Ministrisë së Brendshme të Serbisë në Batajnicë.

2010- Shoqata e familjeve të serbëve të zhdukur nga Kosova po tentojnë të pengojë ekshumimin e varrezës masive në Rashkë duke kërkuar që në të njëjtën kohë të fillojnë kërkimet për varrezë masive në Kosovë.

2010 - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara debaton sot në New York raportin tremujor (16 dhjetor 2009- 15 mars 2010) të Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki-moon mbi zhvillimet në Kosovë, me ç’rast Ban përsërit thirrjen drejtuar Prishtinës dhe Beogradit që të bisedojnë për çështje praktike, dhe kërkon nga autoritetet kosovare të jenë të kujdesshme në zbatimin e strategjisë për integrimin e veriut

Lindje

1936 - Dennis Hopper, aktor amerikan

1996 - Shkëlqim Reçica lindi në Prishtinë.

Vdekje

1895 - Haki Stërmilli, nëpunës, shkrimtar, publicist dhe deputet shqiptar.

 

Festa dhe përvjetore

Dita Ndërkombëtare Kundër Homofobisë, Transfobisë dhe Bifobisë

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco