Moti më 16 dhe 17 mars 2019: shtjellat ciklonike sjellin shi dhe stuhi Tirana, maj 2019

Moti më 16 dhe 17 mars 2019: shtjellat ciklonike sjellin shi dhe stuhi

07:34, 16/05/2019

Gadishulli i Ballkanit po vazhdon të jetë në ndikimin e shtjellës ciklonike e cila po ifluencon mot të pa stabilizuar në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. 

E Enjte 16 Maj  2019 

Moti do të jetë vranësira mesatare dhe reshje shiu  të herëpasherëshme në mesditë në formën e stuhive në zonën perëndimore. Era do të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   8/16°C 

Zonat e  ulëta   11/19°C

Zonat  bregdetare 12/21°C

Kosova për  ditën e enjte, 6 Maj 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 8°C  në mëngjes deri në 16°C gradë Celcius në mesditë.

E premte, 17 maj  2019 

Moti do të jetë  kthjellime dhe vranësira  mesatare të cilat në mesditë do të pasohen nga rreshje shiu në formën e stuhive . Era do të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   8/19°C 

Zonat e  ulëta  10/23°C

Zonat  bregdetare 11/23°C

RTSH/ Meteorologe: Rezarta Xhakollari

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco