'Lindi Megan Fox', njihuni me ngjarjet kryesore të 16 majit

'Lindi Megan Fox', njihuni me ngjarjet kryesore të 16 majit

07:29, 16/05/2019

Sot data shënon 16 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

 

Ngjarje

1204 - Baldwin I of Constantinople (shqip Baldwin I nga Konstandinopoja) kurorëzohet Perandor i parë i Perandorisë Latine.

1532 - Sir Thomas More jep dorëheqje nga posti i Lord Chancellor-it të Anglisë.

1568 - Mary Queen of Scots (shqip Mary Mbretëresha Skoceze) largohet për në Angli.

1770 - Marie Antoinette 14 vjeçe martohet me Louis Auguste (Luigji i XVI i Francës) 15 vjeç, i cili më vonë bëhet mbret i Francës.

1811 - Lufta Gadishlullore - Aleatët (Spanja, Portugalia dhe Britania e Madhe) mposhtin Francezët në Betejën e Albuereas.

1822 - Lufta Greke për pavarësi: Turqit marrin qytetin grek Souli.

1999 - Nga burgu i Dubravës zhduket Ukshin Hoti

Lindje

1905 - Henry Fonda, aktor amerikan

1931 - Peter Levi, shkencëtarë dhe shkrimtar britanez

1951 - Claudio Baglioni, këngëtar italian

1953 - Pierce Brosnan, aktor irlandez

1970 - Gabriela Sabatini, enisere argjentinase

1973 - Tori Spelling, aktore amerikane

1974 - Laura Pausini, këgëtae italiane

1977 - Emiliana Torrini, këngëtare islandeze

1986 - Megan Fox, aktore amerikane

Vdekje

1926 - Mehmed i VI, sulltan osman

1953 - Jean Baptiste Reinhardt, jazz muzikant belg

1978 - Rexhep Elmazi, patriot dhe shkrimtar shqiptar

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco