'Dita Ndërkombëtare e Familjes', njihuni me ngjarjet kryesore të 15 majit

'Dita Ndërkombëtare e Familjes', njihuni me ngjarjet kryesore të 15 majit

07:28, 15/05/2019

Sot data shënon 15 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

 

Ngjarje

1525 - Beteja e Frankenhausenit mbyll Luftën e Peasantit.

1567 - Mbretëresha Skoceze Mary (anglisht Mary Queen of Scots) martohet me James Hepburn, Earl of Bothwell, burrin e saj të tretë.

1602 - Bartholomew Gosnold bëhet evropiani i parë që sheh Kepin e Zotit.

1701 - Lufta e suksesionit Spanjoll fillon.

1718 - James Puckle, një avokat nga Londra, shpik automatikun e parë.

1756 - Lufta e Shtatë Vjetëve fillon kur Anglia shpall luftë mbi Francën.

1776 - Revolucioni Amerikan: Konventa e Virgjinias i propozon delegacionit të Kongresit kontinental që të propozoj një Rezolutë për pavarësi nga Britania e madhe, duke i hapur rrugën kështu deklarimit të pavarësisë.

1926 - fillon programin Radio Zagrebi, radioja e parë në Kroaci

1956 - fillon programin Televizioni kroat,

Lindje

1859 - Pierre Curie, fizikan dhe kimist françez

1890 - Sali Nivica, patriot, publicist, Nderi i Kombit

1916 - Fadil Hoxha, politikan shqiptar nga Kosova

1921 - Guri Madhi, piktor shqiptarë

1922 - Adil Çarçani, politikan shqiptarë, ish kryeministër i Shqipërisë

1931 - Pavlina Nika, këngëtare shqiptarë

1937 - Madeleine Albright, politikane amerikane

1940 - Ruzhdi Pllana, gjeograf shqiptarë

1948 - Brian Eno, muzicient

1964 - Sul Demollari, futbollist shqiptarë

1982 - Layal Abboud, këngëtare libaneze e muzikës pop

2000 - Dea Balaj, moderatore dhe gazetare per femije

Vdekje

1886 - Emily Dickinson, shkrimtare amerikane

2010 - Muharrem Berisha, matematikan, akademik dhe profesor shqiptar (l. 1942)

Festa dhe përvjetore

Dita Ndërkombëtare e Familjes

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco