'Lindi Mark Zuckerberg', njihuni me ngjarjet kryesore të 14 majit

'Lindi Mark Zuckerberg', njihuni me ngjarjet kryesore të 14 majit

07:26, 14/05/2019

Sot data shënon 14 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

 

Ngjarje

1448- nisi në Sfetigrad njëra nga betejat më të gjata të luftëtarëve shqiptarë nën udhëheqjen e Skënderbeu kundër ushtrisë turke, e cila ka hyrë në histori si Beteja e Sfetigradit.

1999- në fshatin Qyshk (2–3 km afër Pejës) u vranë e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjatë një sulmi të furishëm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.

Lindje1666 - Carlo Emanuele II, mbretereshë e Radenjes

1666 - Vittorio Amadeo II, mbret i Sicilisë

1868 - Magnus Hirschfeld, hulumtues gjerman

1872 - Mihail Cvet, botanist rus

1922 - Franjo Tu?man, politikan kroat

1922 - Sinan Hasani, komunist, diplomat dhe shkrimtar († 2010)

1944 - George Lucas, regjisor filmi amerikan

1945 - Yochanan Vollach, futbollist izraelit

1957 - William G. Gregory, astronaut shqiptaro-amerikan

1969 - Cate Blanchett, aktore australiane

1984 - Mark Zuckerberg Themeluesi i Facebook.

Vdekje

1912 - August Strindberg, shkrimtar, piktor dhe fotograf suedez

1940 - Emma Goldman, feministja lituaneze

1988 – Willem Drees, politikan hollandez

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco