‘Holokausti -1,500 hebrenj dërgohen në dhomat e gazit në Aushvic’, njihuni me ngjarjet kryesore të 12 majit

‘Holokausti -1,500 hebrenj dërgohen në dhomat e gazit në Aushvic’, njihuni me ngjarjet kryesore të 12 majit

07:50, 12/05/2019

Sot data shënon 12 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

 

Ngjarje

1942 - Holokausti : 1,500 hebrenj janë dërguar në dhomat e gazit në Aushvic.

2003- Shpërthime në Riad, të kryera nga Al Kaida, vriten 26 vetë.

2008- Tërmet në Wenchuan (rreth 8,0 shkallë) në provincën Sichuan të Kinës, 69.000 viktima.

2010 - Libi 105 të vdekur nga rrëzimi i aeroplanit.

2010 - Katër të vdekur dhe disa të plagosur është bilanci i incidentit të armatosur që gjatë natës ka ndodhur në afërsi të fshatit Radushë të Shkupit, mëson Alsat-M.

2010 - Ambasada e Republikës së Xhibutit në Paris, përmes një note diplomatike ka njoftuar zyrtarisht ambasadën e Republikës së Kosovës në Paris me vendimin e Qeverisë së Xhibutit për të njohur Kosovën shtet të pavarur

Lindje

1820 - Florence Nightingale, humaniste britaneze

1828 - Dante Gabriel Rossetti, piktor dhe shkrimtar britanik

1842 - Jules Massenet, kompozitor francez

1845 - Gabriel Fauré, kompozitor francez

1884 - Bed?ich Smetana, kompozitor dhr dirigjent çek

1907 - Katharine Hepburn, aktore amerikane

1910 - Karlo Buli?, aktor kroat

1911 - Vasilij Osipovi? Klju?evski, shkrimtar dhe historian rus

1920 - Vexhi Buharaja, studjues orientalist, përkthyes shqiptar

1921 - Joseph Beuys, piktor gjerman

1928 - Burt Bacharach, kompozitor dhe pianist amerikan

1946 - Daniel Libeskind, arkitekt amerikan

1948 - Steve Winwood, muzikant britanik

1962 - Emilio Estevez, aktor emerikan

1966 - Bebel Gilberto, kantautore braziliane

1970 - Nelly Sachs, letrare gjermane

1986 - Vesa Luma, këngëtare kosovare

Vdekje

1871. - Daniel-François-Esprit Auber, skulptor francez (* 1782.)

1884. - Bedzhih Smetana, kompozitor çek (* 1824.)

1970 - Nelly Sachs, poete gjermane, Nobeliste (1966)

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco