Njihuni me botën e egër dhe të pa eksploruar të kafshëve në Pukë-Mirditë

Njihuni me botën e egër dhe të pa eksploruar të kafshëve në Pukë-Mirditë

09:52, 11/05/2019
A+ Aa A-

Në zonën Pukë – Mirditë, kamerat-kurth të PPNEA-së kanë arritur te shkrepin mbi 300 foto të jetës së egër. Sezoni i monitorimit të jetës së egër në rajonin Pukë-Mirditë është mbyllur me sukses, plot me foto dhe video spektakolare, të cilat nuk janë shkrepur e filmuar kurrë më parë. Gjatë këtij monitorimi janë shkrepur mbi 300 foto të llojeve të ndryshme, ku mbizotëron rrëqebulli i Ballkanit, xhevahiri i maleve tona.

“ Kemi kënaqësinë të ndajmë me ju disa nga fotografitë më të spikatura të sezonit te monitorimit dimër – pranverë 2019 si dhe disa foto nga procesi i monitorimit të kutisë – kurth. Fatkeqësisht, këtë vit nuk patem fatin qe të kapim një individ të rrëqebullit të Ballkanit, por kemi evidenca ku rrëqebulli iu afrua kutisë kurth. Ky monitorim u realizua në kuadër të “Programit për Rimëkëmbjen e Rrëqebullit të Ballkanit – Faza IV”, mbështetur nga fondacioni Euronatur”, njofton PPNEA në faqen e vetë në Facebook. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco