'Dita ndërkombëtare e punëtorëve', njihuni me ngjarjet kryesore të 1 majit

'Dita ndërkombëtare e punëtorëve', njihuni me ngjarjet kryesore të 1 majit

07:21, 01/05/2019

Sot data shënon 1 maj. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

 

Ngjarje

1786 - Opera Martesa e Figarosë e kompozuar nga Mozart u shfaq për herë të parë në Burgtheatër të Vienës

1902 - Mendohet te jete krijuar Shoqata e Punetoreve ne Shkoder nga Shtjefën Ingrizi

2004 - Çekia, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Qipro, Sllovakia dhe Sllovenia i bashkohen Bashkimit Evropian.

Lindje

1927 - Filip Gjergji, koreograf dhe balerin Shqiptar

1968 - Oliver Bierhoff, futbollist Gjerman

1981 - Derek Asamoah, futbollist Ganez

1985 - Shpat Kasapi, këngëtar Shqiptar

Vdekje

1945 - Joseph Goebbels, politikan Nazist Gjerman (l. 1897)

1945 - Magda Goebbels, gruaja e Joseph Goebbels (l. 1901)

1994 - Ayrton Senna, garues në garat automobilistike Formula 1 (l. 1960)

Festa dhe përvjetore

Ishujt Marshall - Festa e Kushtetutës

Kazakistani - Dita e Popullit

Samoa - Dita e Popullit

Dita e punëtorëve (Dita e proletariatit)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco