'Dita Botërore e Planetit Tokë', ngjarjet kryesore të 22 prillit

'Dita Botërore e Planetit Tokë', ngjarjet kryesore të 22 prillit

07:30, 22/04/2019

Sot data shënon 22 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1500 – Lundruesi portugez Pedro Álvares Cabral u bë evropiani i parë i cili pa Brazilin.

1970 – Për herë të parë u festua Dita e Tokës.

1992 – Ndodhi eksplodim në Guadalajara, Meksikë ku mbetën 206 njerëz të vrarë, rreth 500 të plagosur dhe rreth 15000 pa kulm mbi kokë.

1993 – Muzeu i Përkujtimit të Holokaustit u hap në Vashington, SHBA.

1993 – U lëshua në përdorim versioni 1.0 i shfletuesit të internetit Mosaic.

1997 – Ndodhi masakra në Haouch Khemisti, Algjeri ku mbetën të vrarë 93 fshatarë.

Lindje

1451 - Isabel I, mbretëreshë i Leónit dhe Kastilisë († 1504)

1610 - Papa Alexander VIII (Pietro Ottoboni) († 1691)

1724 - Immanuel Kant, filozof gjerman († 1804)

1842 - Babë Dudë Karbunara, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

1870 - Vladimir Lenin, udhëheqës i Revolucionit në tetori († 1924)

1885 - Hilë Mosi, shtetar dhe poet shqiptarë

1918 - Ibrahim Kodra, piktor shqiptarë

1937 - Jack Nicholson, aktor amerikan fitues i Academy Awards

1982 - Kaka, futbollisti brazilian. Ka luajtur pë Milan, Real Madrid dhe ka qenë fitues i Tipit të Artë

Vdekje

536 - Papa Agapitus I

1616 - Miguel de Cervantes Saavedra, shkrimtar spanjoll (l. 1547)

1994 - Richard Nixon, 37. kryetar i SHBA-së (l.1913)

Festa dhe përvjetore

“Dita Botërore e Planetit Tokë”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco