Lindi Adolf Hitler, ja ngjarjet kryesore të 20 prillit

Lindi Adolf Hitler, ja ngjarjet kryesore të 20 prillit

07:32, 20/04/2019

Sot data shënon 20 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1936 — Trupat Italiane okupojnë Etipoopinë .

1972 - Apolo 16 zbriti në Hënë.

1999 Littleton - Eric Harris dhe Dylan Klebold i vras 15 vet ne columbine high school

2009 - Arabia Saudite njeh pavarësinë e Kosovës

Lindje

1808 - Napoleon III Bonaparte, kryetar dhe perandor i Francës (vdiq më 1873)

1889 - Adolf Hitler, kryeminister gjerman dhe udhëheqës i Reich i tretë (vdiq më 1945)

1967 - Mike Portnoy, ish-bateristi dhe themeluesi i bendit Dream Theater

Vdekje

1314 - Papa Clemens V (lindi më 1260)

1918 - Karl Ferdinand Braun, fizikant gjerman

1995 - Milovan ?ilas, politikan serb. (i lindur 1911.)

2014 - Koçi Petriti, poet shqiptar.

Festa dhe përvjetore

Pashkët e krishtera kremtohen nga Katolikët dhe Ortodoksët, Festa e Ringjalljes së Krishtit

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco