VIDEO/ Natën, mbi rrënojat në Bregun e Lumit: Ne s'kemi të hamë bukë, jo më të paguajmë qera!

VIDEO/ Natën, mbi rrënojat në Bregun e Lumit: Ne s'kemi të hamë bukë, jo më të paguajmë qera!

09:25, 19/04/2019

Disa familje të Bregut të Lumit po e kalojnë natën në rrënojat e shtëpive të tyre, që prej ditës kur bashkia e Tiranës i nxori jashtë me dhunë dhe ua shembi. Gazetarë të Shekullit kanë filmuar skenën e mjerimit, zjarre të ndezur natën në vendin ku deri dje kishin shtëpitë dhe shtretër prej guri të fortë në qiell të hapur.

38 familjeve në Bregun e Lumit, qeveria nuk ua bëri legalizimin e banesave dhe si rrjedhim, as kompensimin.

Të pyetur pse ata nuk i kanë pranuar banesat sociale të ofruara nga bashkia e Tiranës, u përgjigjën shkoqur: Ne nuk kemi lëkë të hamë bukë, jo më të paguajmë qeranë! Ndiqni pamjet e trishta marrë natën vonë:

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Alb019/04/2019 16:01

Kjo sjellje kaq brutale e narkoqeverise ndaj qytetareve te vete ndodhi ne Kosove ku serbi u a shkateroi shtepite Shqipetareve dhe tash qeveria e shokut te ngushte te Rames-Vucic mohon krimet dhe demet e kryera ne Kosove. Po ashtu vepron qeveria e narkotrafikut ne Tirane shemb shtepite e ndertuara nga qytetaret me shume sakrifica nga kursimet e veta . Kete e ben vetem nje qeveri gangesterash qe vepron ne nje vende ku ligjin e kontollojne se si zbatohet injorantet juriste. Legalizim nenkupton te njohe te drjten e prones mbi token kundrejt nje pagese te caktuar.Kursesi nuk ka juriste me logjike qe mund ti mohoje pronesine e baneses qytetarit . Shteti gangster ne nje vende perendimor kurre nuk mund te veje dore mbi pronen e tjetrit pa kompesu cdo tulle te qytetarit me cmimin e tregut. Ndaj i bej thirje opozites ne vecanti Lul Bashes qe pretendon postin e Kryeministrit ne zgjedhjet e aferme duhet urgjent te pakesoje dhimbjen ,stressin qe kalojne qytetaret e viktimizuar nga narkoqeveria duke u shmb shtepite. Luli dhe Monika ne nje konference te perbashket per mediat duhet te deklarohen nese dokompesojne qytetaret e terreorrizuar nga shembja e banesave pamvarsisht pacavures legalizim.

Shto koment

Denonco