Njihuni me ngjarjet kryesore të 19 prillit

Njihuni me ngjarjet kryesore të 19 prillit

07:17, 19/04/2019

Sot data shënon 19 prill. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1971 – Sierra Leone u bë republikë dhe Siaka Stevens president i saj.

1971 – Charles Manson u dënua me vdekje.

1975 – India lëshoi satelitin e parë, Aryabhata.

1985 – BRSS bën test nuklear në Kazakistanin lindor.

1993 – Vdiq guvernatori i Dakotë Jugore, George Mickelson, së bashku me 9 persona tjerë pasi aksidentalisht u rrëzua aeroplani në të cilin udhëtonin për në Ajova.

1999 – Bundestagu gjerman u kthye në Berlin.

2005 – Kardinali Joseph Ratzinger u zgjodh Papa Benedikti XVI.

2010 - 7 të vrarë, 30 të plagosur nga tërmetit në veri të Afganistanit.

2013 - U arrit Marrëveshja e Parë lidhur me Parimet e Qeverisjes dhe Normalizimit të Marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë.

Lindje

1320 - Pedro I, mbret i Portugalisë (vdiq më 1367)

1985 - Valon Behrami futbollist nga Mitrovicë luan për kombëtaren e Zvicrës

Vdekje

1054 - Papa Leo IX (lindi më 1002)

1632 - Zygmuny III Waza, mbret i Polonisë dhe Suedisë (lindi më 1566)

1824 - George Gordon Byron, shrimtar anglez (lindi më 1788)

1882 - Charles Darwin, shkencëtar anglez (lindi më 1809)

1967 - Konrad Adenauer, politikan gjerman, kryeministër i Gjermanisë (lindi më 1876)

1968 - Ashley Judd, aktore amerikane

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco