Masa të ngrohta ajrore mesdhetare, mbi gjithë Ballkanin Parku i liqenit, Tiranë, mars 2019

Masa të ngrohta ajrore mesdhetare, mbi gjithë Ballkanin

07:26, 08/03/2019

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të mbetet në ifluencën e masave ajrore të ngrohta me origjinë Mesdhetare të cilat po mbajnë mot me të temperatura të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. 

Sot moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare deri të dendura si pasojë e hyrjes së masave me lagështirë nga Mesdheu. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  maksimale deri  në 10-20 m/sek në bregdet. Dallgëzimi  do të jetë i forcës 5 -6 me  lartësi  vale 2,0 –2,5 metër në det të hapur. Temperaturat  do të jenë me rënie graduale.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore         5/19°C 
Zonat e  ulëta          7/22°C
Zonat  bregdetare   8/21°C

RTSH/ Meteorologe: Rezarta Xhakollari
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco