'Rrëzohet nga protestuesit statuja e Enver Hoxhës', ngjarjet kryesore të 20 shkurtit

'Rrëzohet nga protestuesit statuja e Enver Hoxhës', ngjarjet kryesore të 20 shkurtit

20:46, 20/02/2019

Sot data shënon 20 shkurt. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1798 - Louis Alexandre Berthier e largoi Ppën Puis VI nga fuqia.

1835 - U shkatërrua qyteti Concepción në Kili nga dridhja e tokës.

1864 - Beteja në Olustee

1927 - Cardiff City fituan FA Kupën për herë të parë dhe të fundit.

1947 - Përfundon së ekzistuari Prusia.

1986 - Silvio Berlusconi bleu klubin italian të futbollit AC Milan.

1991 - Ora 14:05 rrëzohet nga protestuesit në Tiranë statuja gjigante e Enver Hoxhës.

1998 - Patinazhistja amerikane Tara Lipinski u bë fituesja më e re e medaljonit të artë në Lojërat Olimpike Dimërore në Nagano, Japoni.

2002 - Në Reqa Al-Gharbiya, Egjipt, e kaplon flaka trenin dhe len të vdekur sëpaku 370 dhe të lënduar mbi 65.

2008 - Gjermania, Letonia dhe Malajzia e njohën Kosovën si shteti pavarur.

Lindje

1879 - Luigj Gurakuqi, shkrimtar, patriot shqiptar

1943 - Haxhi Dalipi, etnomuzikolog shqiptar

1950 - Walter Becker, muzikant amerikan (Steely Dan)

1951 - Gordon Brown, premier dhe politikan britanez.

1966 - Cindy Crawford, fotomodele dhe aktore amerikane

1967 - Kurt Cobain, këngëtarë amerikan

1968 - Imer Selmani, (politikan dhe biznismen) Kryetar i Demokracise se Re

1969 - Danis Tanoviq, regjisor boshnjak.

1985 - Yulia Volkova, këngëtare ruse (t.A.T.u.)

1988 - Rihanna, këngëtare nga Barbadosi

Vdekje

1513 - Hans, mbret se Danimarkës, Suedisë dhe Norvegjisë

1920 - Robert Peary, eksplorues amerikan

1946 - P. Anton Harapi OFM, frat françeskan, mësues, përkthyes, mendimtar dhe politikan shqiptar.

2008 - Lah Nimani, trajner boksi.

Festa dhe përvjetore

20 shkurt-Dita nderkombetare e drejtesise shoqerore.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment