Jepen për herë të parë çmimet 'Academy Awards', ngjarjet kryesore të 18 shkurtit

Jepen për herë të parë çmimet 'Academy Awards', ngjarjet kryesore të 18 shkurtit

20:15, 18/02/2019

Sot data shënon 18 shkurt. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1861 - Vittorio Emanuele bëhet mbret i Italisë

1913 - Raymond Poincaré u bë kryetar i Francës.

1929 - Çmimet e para "Academy Awards" u shpallën.

1957 - Dedan Kimathi, udhëheqësi patriotik kenian, u vra nga qeveria koloniale britanike.

1965 - Gambia u pavarësua nga Mbretëria e Bashkuar.

1979 - Ra borë në Saharë në Algjerinë jugore, për herë të parë dhe të vetme në histori.

2000 - Stjepan Mesi? u bë kryetari i dytë i Kroacisë.

2001 - Agjenti i FBI-së, Robert Hanssen, u arrestua për spiunim për Bashkimin Sovjetik. Unanimisht u dënua me burgim të përjetshëm.

2001 - Dale Earnhardt vdiq në xhiron e fundit gjatë garës Daytona 500 e cila garë u fitua nga Michael Waltrip, duke pilotuar veturën të cilën e posedonte Earnhardt. Djali i tijë Dale Earnhardt, Jr. përfundoi i dyti.

2003 - Rreth 200 vdiqën në zjarrin që u ndez flakë në Daegu, Korea Jugore.

2008 - Afganistani, Kosta Rika, Britania e Madhe, ShBA-të , Franca, Shqipëria, Turqia, Tajvani si dhe organizata OIC e njohën Kosovën si shtet i pavarur.

Lindje

1374 - Hedwig, mbretëreshë e Polonisë, shenjtore (vdiq më 1399)

1516 - Mary I, mbretëreshë e Anglisë (vdiq më 1558)

1883 - Niko Kazanxaqis shkrimtari i shquar i Greqisë.

1932 - Miloš Forman, regjisor çek

Vdekje

999 - Papa Gregory V, (l. 972)

1294 - Kublai Khan, sundimtar mongol (l. 1215)

1546 - Martin Luther, Reformues Gjerman (l. 1483)

1564 - Michelangelo Buonarroti, skulptor, piktor, arkitekt dhe shkrimtar italian (l. 1475)

1588 - Lucas Cranach i Ri, (younger) piktor gjerman (l. 1515)

1927 - Turhan pashë Përmeti, politikan shqiptar, kryeministër i Shqipërisë (L. 1839)

1967 - Robert Oppenheimer, fizikan amerikan (l. 1904)

2006 - Kel Kodheli, piktor shqiptar

Festa dhe përvjetore

Pavarësia e Gambias

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment