Themelohet United Artist, ngjarjet kryesore të 5 shkurtit

Themelohet United Artist, ngjarjet kryesore të 5 shkurtit

19:38, 05/02/2019

Sot data shënon 05 shkurt. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

62 - Tërmet në Pompei, Itali

1919 - Charlie Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks, dhe D.W. Griffith themeluan United Artists.

1958 - Gamel Abdel Nasser u zgjodh presidenti i parë i Republikës së Arabëve të Bashkuar.

1974 - John Murtha u bë veterani i parë i Luftës së Vietnamit i zgjedhur në Kongresin Shteteve të Bashkuara.

1979 - Khomeini prirës i revolucionit islam, shpall Iranin shtet islam.

1994 - Byron De La Beckwith u akuzua për vrasjen e udhëheqësit për të drejtat civile Medgar Evers në vitin 1963.

1994 - Gjatë luftës në Bosnje dhe Hercegovinë, 60 njerëz u vranë dhe rreth 200 u plagosën në qendër të Sarajevës.

2006 Reprezentacioni i Francës u shpall kampion evropian në hendboll.

Lindje

1840 - John Boyd Dunlop, hulumtues skocez

1878 - André Gustave Citroën, inxhinier francez (vdiq më 1935)

1878 - André Citroen, konstruktor i automobilave francez

1880 - Gabriel Voisin, francuski konstruktor aviona i automobila

1919 - Andreas Papandreou, politikan grek

1927 - Tano Banushi, aktor shkodran i humorit

1941 - Ferdinand Deda, kompozitor dhe dirigjent shqiptar, artist i Merituar, mjeshtër i madh i Punës.

1946 - Charlotte Rampling, aktor ingleze

1966 - Rok Petrovi?, skijator slloven

1985 - Cristiano Ronaldo,futbolist portugez

1992 - Neymar da Silva Santos Junior,futbollist brazilian

Vdekje

1679 - Jost fan den Fundel, shkrimtar holandez.

1931 - Mihal Grameno, atdhetar , publicist, shkrimtar e luftëtar shqiptar.

Festa dhe përvjetore

Meksikë - Dita i Kushetutës

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco