Njihuni me ngjarjet kryesore të 11 janarit

Njihuni me ngjarjet kryesore të 11 janarit

07:26, 11/01/2019

Sot data shënon 11 janar. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1569 - Llotaria e parë e regjistruar në Angli.

1805 - U krijua teatri i Michiganit.

1861 - Alabama i bashkohet Konfederates se Steteve te Bashkuar te Amerikes.

1908 - U krijua Grand Canyon National Monument.

1919 - Romania anekson Transilvaninë.

1935 - Amelia Earhart është gruaja e parë e cila fluturoi vetëm nga Hawaii në California.

1946 - Shqipëria pas referendumit popullor shpallet Republikë Popullore Socialiste.

1957 - Vrasësi masiv Jack Gilbert Graham u ekzekutua përmes komorës së gazit.

1962 - Erupsioni i vullkanit Huascaran në Peru shkaktoi vdekjen e 4000 njerëzve.

1972 - Pakistani Lindor riemron veten në Bangladesh.

1986 - Zyrtarisht u hap Gateway Bridge, Brisbane në Queensland, Australi.

1990 - Marshuan 300,000 njerëz në favor të pavarësisë së Lituanisë.

Lindje

347 - Theodosius I, perandor i romak

1859 - George Curzon, politikan britanik

1934 - Jean Chrétien, politikan kanadez

1946 - Tony Kaye, pianist dhe organist anglez (Yes)

1952 - Lee Ritenour, kitarist dhe kompozitor amerikan

1970 - Mustafa Sandal, këngtar turk

1971 - Mary J. Blige, këngtare e muzikës Soul dhe R&B

1972 - Amanda Peet, aktore amerikane

1983 - Adrian Sutil, pilot gjerman i Formula 1

Vdekje

314 - Papa Miltiades

782 - K?nin, Perandor Japonez i 49.

1055 - Konstantin IX., Perandor Bizantin

1944 - Galeazzo Ciano, politikan italian (l. 1903)

1999 - Enver Maloku, shkrimtar shqiptar

2006 - Mark Sopi, ipeshkëv i Ipeshkëvisë së Kosovës

Festa dhe përvjetore

Festanacionale në

Shqipëri: Shpallja e Republikes

Nepal: Dita e Bashkimit

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment