'Hapet në Londër metroja e parë në botë', ngjarjet kryesore të 10 janarit

'Hapet në Londër metroja e parë në botë', ngjarjet kryesore të 10 janarit

07:12, 10/01/2019

Ngjarje

49 p.e.s. - Gaius Julius Caesar me ushtri kalon Rubikon-in me fjalinë „Alea iacta est“ dhë kështu fillon Lufa Civile në Romë.

1776 - Thomas Paine botoi veprën Common Sense.

1870 - John D. Rockefeller inkorporon kompaninë Standard Oil.

1863 - Në Londër u hap metro e parë në botë.

1899 - U themelua fraterniteti Tau Kappa Epsilon.

1920 - Në Zhenevë u themelua Lidhja e kombeve.

1927 - U shfaq premiera e filmit Metropolis nga Fritz Lang.

1989 - Trupat kubaneze filluan të largohen nga Angola.

1990 - U formua kompania Time Warner pas bashkimit të kompanive Time Inc. dhe Warner Communications Inc.

2000 - America Online shpall marrëveshjen për të blerë kompaninë Time Warner për 162 miliard Dollarë Amerikan, bashkimi më i madhë korporal në atë kohë.

2001 - Wikipedia fillon si pjesë e projektit Nupedia. Bëhet faqe në vete pesë ditë më vonë.

2005 - Eyre Peninsula Bushfire në Australinë Jugore vret nëntë dhe lëndon 113.

Lindje

1802 - Carl Ritter von Ghega, inxhinier

1901 - Jaroslav Seifert, shkrimtar çek, nobelist

1913 - Mehmet Shehu, ish kryeministër i Shqipërisë

1917 - Jerry Wexler, producent amerikan

1935 - Ronnie Hawkins, muzikant amerikan

1945 - Rod Stewart, këngëtar britanik

1946 - Aynsley Dunbar, baterist anglez

1948 - Donald Fagen, tastierist dhe vokalist amerikan (Steely Dan)

1952 - Scott Thurston, muzikant amerikan

1955 - Michael Schenker, kitarist gjerman (UFO)

1971 - Avdi Xhaqku, dëshmor i kombit shqiptar

Vdekje

1920 - Sali Nivica, patriot, publicist, Nderi i Kombit, vritet në një atentat në Shkodër, prej Kolë Ashikut

1981 - Katherine Alexander,Aktore amerikane (b. 1898)

1986 - Jaroslav Seifert, Shkrimtar çek fitues i çmimit Nobel, Nobel laureate (l. 1901)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco