Shfaqet cirku i parë modern, ngjarjet kryesore të 9 janarit

Shfaqet cirku i parë modern, ngjarjet kryesore të 9 janarit

07:23, 09/01/2019

Ngjarje

1760 - Afganët mundën Marathët në betejën në Barari Ghat.

1768 - Philip Astley paraqet cirkun e parë modern në Londër.

1788 - Connecticut u bë shteti i pestë i ShBA-ve.

1793 - Jean-Pierre Blanchard është personi i parë që fluturoi me balon ajri në Shtetet e Bashkuara.

1822 - Princi portugjez Pedro I i Brazilit vendosi të qëndrojë në Brazil kundër urdhërit të mbretit të Portugalisë João VI, duke filluar procesin e pavarësisë së Brazilit.

1858 - Bëri vetvrasje Anson Jones, presidenti i fundit i Republikës së Teksasit.

1900 - U themelua S.S. Lazio në Romë, Itali.

1914 - U themelua kompania Phi Beta Sigma Fraternity Inc. në kampusin Howard University.

1941 - Fluturimi i parë i aeroplanit Avro Lancaster.

1991 - Seanca konstituive e Kuvendit të parë shumëpartiak të Republikës së Maqedonisë.

2004 - Një skaf detar gome mbytet pranë gadishullit të Karaburunit, si pasojë mbetën të vdekur 28 njerëz.

2007 - Steve Jobs bën publik iPhone

2008 - Kuvendi i Kosovës zgjodhi Kryetarin e Kosovës dhe Qeverinë e re në krye me Kryeministrin Hashim Thaçi.

Lindje

1913 - Richard Nixon, kryetar i 37-të i SHBA-së (Vdiq më 1994)

1922 - Ahmed Seku Ture, burrështeti dhe shkrimtarë i Guinesë

1944 - Jimmy Page, kitarist anglez (Led Zeppelin)

1954 - Mirza Delibashiq, ylli boshnjak në basketboll

1955 - J. K. Simmons, aktor amerikan

1970 - Alex Staropoli, sintisajzerist italian (Rhapsody Of Fire)

1978 - Gennaro Gattuso, futbollist italian

Vdekje

1873 - Napoleon III Bonaparta, ushtarak, kryetar dhe perandor i Francës (Lindi më 1808)

1976 - Abaz Kupi, politikan dhe ushtarak shqiptar (L. 1892)

2004 - Zhou Erfu, shkrimtar kinez (Lindi më 1914)

2011 - Peter Yates , regjisor britanik

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco