'Pavarësohet Monako', ngjarjet kryesore të 8 janarit

'Pavarësohet Monako', ngjarjet kryesore të 8 janarit

07:29, 08/01/2019

Sot data shënon 8 janar. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1198 - Innocent III zgjedhet Papë

1297 - Pavarësohet Monako.

1806 - Cape Colony u bë koloni britanike.

1835 - Borxhi kombëtarë i ShBA-ve për herë të parë dhe të vetme është 0 (zero).

1838 - Alfred Vail demonstroi përdorimin e telegrafit duke përdorur pikat dhe presjet si shenja komunikimi.

1912 - U themelua Kongresi Kombëtarë Afrikan.

1926 - Abdul-Aziz ibn Saud u bë mbret në Hexhaz dhe e riemëroi vendin Arabia Saudite.

1959 - Fidel Kastro mori pushtetin në Kubë.

1973 - U lansua misioni hapsinor rus Luna 21.

1975 - Ella Grasso u bë guvernatore në Connecticut dhe u bë gruaja e parë guvernatore në ShBA e cila nuk e ka pasuar burrin në atë funksion.

1979 - Shou Password Plus në NBC u mbajt për herë të parë nga Allen Ludden.

1982 - AT&T u pajtua që të ndahet në njëzet e dy divizione.

1994 - Kosmonauti rus Valeri Polyakov u largua me Soyuz TM-18 nga Toka për në stacionin hapsinor Mir. Ai qëndroi në hapësirë gjer më 22 mars të vitit 1995 duke vënë rekord 437 ditësh të qëndrimit në hapësirë.

1996 - Aeroplani bartës Antonov 32 u rrëzua në treg në Kinshasa, Zaire dhe la të vdekur më shumë se 350 njerëz.

Lindje                                        

1870 - Miguel Primo De Rivera, ushtarak

1942 - Stephen Hawking, astrofizikan

1935 - Elvis Presley, këngëtar amerikan († 1977)

1937 - Anton Pashku, shkrimtar shqiptarë († 1995)

1942 - Stephen Hawking, fizikanë dhe autor anglez

1946 - Robby Krieger, kitarist amerikan (The Doors)

1947 - David Bowie, këngëtar roku, muzikant dhe aktor anglez

1973 - Mark Knight, dizajner i zërit dhe violinist anglez

1979 - Adrian Mutu, futbollist rumun

1983 - Kim Jong-un, politikan koreanoverior, udhëheqës. suprem

1986 - David Silva, futbollist spanjoll

Vdekje

1198 - Papa Çelestini III (l. 1106)

1324 - Marco Polo, udhëpërshkrues italian (l. 1254)

1642 - Galileo Galilei, filozof dhe fizikan italian (l. 1564)

1976 - Zhou Enlai, politikan kinez, kryeministër i Kinës (l. 1898)

1996 - François Mitterrand, politikan francez (l. 1916)

2002 - Alexander Prokhorov, fizikanë rus, nobelist (l. 1916)

2010 - Ali Ohri, oficer shqiptar, themelues i kalorësisë kombtare (l. 1921)

Festa dhe përvjetore

1297 - Pavarësia e Monakos

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco