'SHBA njeh qeverinë e re të Fidel Castros në Kubë', ngjarjet kryesore të 7 janarit

'SHBA njeh qeverinë e re të Fidel Castros në Kubë', ngjarjet kryesore të 7 janarit

07:29, 07/01/2019

Sot data shënon 7 janar. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

Ngjarje

1558 – Calais, e vetmja që kontrollohej nga anglezët në territorin e Francës, u rikthye nga francezët.

1610 – Galileo Galilei pa katër satelitët e Jupiterit. Ai ua vuri atyre emrat Io, Europa, Ganymede dhe Kalisto

1789 - George Washington bëhet kryetar i parë së SHBA-së

1887 – Thomas Stevens përfundoi udhëtimin e parë me biçikletë nëpër botë. Ai e kishte filluar udhëtimin e tij në prill të vitit 1884.

1927 – Filloi shërbimi telefonik transatlantik midis New Yorkut dhe Londrës, me 31 thirrje të bëra në këtë ditë të parë.

1935 – Ministri i Jashtëm francez, Pierre Laval, dhe kryeministri italian, Benito Mussoloni, nënshkruan marrëveshjet italiano-franceze.

1959 – SHBA-ja njohu qeverinë e re të Fidel Castros në Kubë.

1989 – Princi Akihito u bë perandor i Japonisë, pas vdekjes së të atit, perandorit Hirohito.

1996 – Alvaro Arzu u zgjodh president i Guatemalës.

Lindje

1502 - Papa Gregori XIII (v. 1585)

1758 - Joseph Bonaparte, vëllai italian i Napoleon Bonaparte (v. 1844)

1800 - Millard Fillmore, presidenti i 13-të i SHBA-së (v. 1874)

1945 - Dick Marty, politikan zviceran

1948 - Ichirou Mizuki, këngëtare anison, kompozitor, aktor dhe dublues animesh

1949 - Chavo Guerrero, Sr., mundës amerikan

1956 - David Caruso, aktor amerikan

1964 - Nicolas Cage, aktor amerikan, regjizor dhe producent

1971 - Jeremy Renner, aktor amerikan

1983 - Tosin Abasi, kitarist amerikan (Animals as Leaders)

1985 - Lewis Hamilton, pilot garash në Formula 1

Vdekje

1655 - Papa Inoçenti X (l. 1574)

1943 - Nikola Tesla, fizikanë dhe inxhinier serbo-amerikan (l. 1856)

1989 - Hirohito, perandor i Japonisë (Lindi më 1901)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco