Njihuni me ngjarjet kryesore të 22 dhjetorit

Njihuni me ngjarjet kryesore të 22 dhjetorit

07:17, 22/12/2018

Sot data shënon 22 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

22 dhjetori është dita e 356-të e kalendarit gregorian (dita e 357-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 9 ditë.

Lindje

1639 - Zhan Rasin, shkrimtar francez (v. 1699)

1903 - Odhise Paskali, skulptor shqiptarë (v. 1985)

1905 - Abdurrahim Buza, piktor shqiptar

1911 - Wiola Brunius, aktore suedeze

1924 - Marianne Stjernqvist, aktore suedeze

1935 - Semka Sokoloviq-Bertok, aktore boshnjake

1947 - Mexhida Kreso, politikane boshnjake

1949 - Maurice Gibb, këngëtar britanez, The Bee Gees

1949 - Robin Gibb, këngëtar britanez, The Bee Gees

1950 - Zijah Sokoloviq, regjisor dhe aktor boshnjak

1957 - Anders Eklund, boksier suedez

1968 - Richey James Edwards, muzikant britanez, Manic Street Preachers 1988-1995

1969 - Mats Lilienberg, futbollist suedez

1972 - Vanessa Paradis, këngëtare franceze

1975 - Crissy Moran, aktore pornografike

1976 - Miran Bica, menaxher argjendarie shqiptar i Stambollit, linguist

Vdekje

1603 - Mehmeti i III, sulltan Perandorisë Osmane

1942 - Franz Boas, antropolog amrikan

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco