Njihuni me ngjarjet kryesore të 21 dhjetorit

Njihuni me ngjarjet kryesore të 21 dhjetorit

07:16, 21/12/2018

Sot data shënon 21 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

21 dhjetori është dita e 355-të e kalendarit gregorian (dita e 356-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 10 ditë.

Ngjarje

1990 - Qeveria e Shqiprisë urdheron heqjen e te gjitha simbolet dhe bustet dhe permendoret e Stalinit.

Lindje

1804 - Benjamin Disraeli, skrimtar dhe politikan britanik

1815 - Thomas Couture, artist francez

1853 - Isolde Kurz, skrimtare gjermane

1878 - Jan Lukasiewicz, filozof dhe matematicient

1879 - Josif Visarionaviç Stalin, udheheqes i Bashkimit Sovjetik, nga 1922 deri ne 1953 (v. 1953).

1892 - Walter Hagen, sportist amerikan

1912 - Brita Appelgren, aktore suedeze

1914 - Gunnar Lundén-Welden, kompozitor suedez

1914 - Ivan Generaliq, piktor kroat

1917 - Heinrich Böll, shkrimtar gjerman Nobelist 1972

1918 - Kurt Waldheim, politikan austriak, kryetar i Austrisë nga 1986–1992, dhe sekretar gjeneral OKB1972-1981

1919 - Ove Sprogøe, aktor danez

1921 - Britta Holmberg, aktore suedeze

1926 - Erik Bergman, kompozitor suedez

1930 - Kalevi Sorsa, politikan finlandez

1935 - John G. Avildsen, producent dhe regjisor amerikan

1937 - Jane Fonda, aktore amerikane

1938 - Bedri Myftari, shkrimtar shqiptar

1940 - Frank Zappa, kompozitor, muzikant amerikan

1941 - Ingrid Dahlberg, regjisor dhe producent suedez

1942 - Hu Jintao, Kryetar i Kines 2003-

1943 - Lena Bergman, aktore suedeze

1943 - Jack Nance, aktor amerikan

1946 - Carl Wilson, muzikant amerikan dhe anëtar i The Beach Boys

1947 - Paco de Lucia, kitarist spanjol

1948 - Samuel L. Jackson, aktor amerikan

1948 - Anneli Martini, aktore suedeze

1954 - Chris Evert, tenist amerikan

1963 - Govinda, aktor dhe politikan indian

1967 - Mikheil Saakashvili, politikan gjeorgjian

1969 - Julie Delpy, aktore franceze

1970 - Stefan Löfgren, hendbollist suedez

1976 - Mirela Manjani, atlete shqiptare

1945 - Ali Govori, tipograf dhe redektor teknik

1999 - marsida Selimi

Vdekje

1907 - Klara Hitler, e ëma e Adolf Hitlerit

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco