'Varet kryeministri spanjoll Louis Carrero Blanco', ngjarjet kryesore të 20 dhjetorit

'Varet kryeministri spanjoll Louis Carrero Blanco', ngjarjet kryesore të 20 dhjetorit

07:22, 20/12/2018

Sot data shënon 20 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

20 dhjetori është dita e 354-të e kalendarit gregorian (dita e 355-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 11 ditë.

Ngjarje

1924 - Adolf Hitler është liruar nga burgimi pas një vit, (ka qenë i dënuar me 5 vite)

1973 - është varur kryeministri spanjollLouis Carrero Blanco  në Madrid

1989 - trupat e SHBA-ve hyjnë në Panama për ta rrëzuar nga pushteti regjimin e Manuel Noriega

2005 - Me VKM 801 në Durrës krijohet Universiteti Aleksandër Moisiu.

Lindje

1832 - Haxhi Zeka, luftëtar shqiptar

1838 - Edwin Abbott Abbott, shkrimtar anglez

Vdekje

217 - Zephyrinus, papë 198-217

1552 - Katharina von Bora, reformator gjerman dhe gruaja e Martina Lutherit

1937 - Erich Ludendorff, gjeneral gjerman në Luftën e Parë Botërore.

1954 - James Hilton, shkrimtar britanik

1968 - John Steinbeck, shkrimtar amerikan, Nobelist 1962

1982 - Arthur Rubinstein, pianist polako-amerikan

1994 - Dean Rusk, ministër i punëve të jashtme të SHBA-ve 1961–1969

1996 - Carl Sagan, shkrimtar dhe astronom amerikan

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

tomi20/12/2018 09:51

1973 - është varur kryeministri spanjollLouis Carrero Blanco në Madrid L. Carrero Blanco nuk eshte varur por eshte vrare ne nje atentat me bombe nga organizata baske ETA

Shto koment

Denonco