18 dhjetor, lind Christina Aguilera, një nga yjet e muzikës moderne

18 dhjetor, lind Christina Aguilera, një nga yjet e muzikës moderne

07:19, 18/12/2018

Sot data shënon 18 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

18 dhjetori është dita e 352-të e kalendarit gregorian (dita e 353-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 13 ditë.

Lindje

1878 - Josif Stalin, politikan rus

1913 - Willy Brandt,politikan gjerman dhe kancelar i Gjermanisë nga 1969. deri 1974.

1980 - Christina Aguilera ,këngëtare Americane

Vdekje

1737 - Antonio Stradivari, prodhues italian e violinave .

1803 - Johann Gottfried Herder, letrar gjerman

1980 - Dobriša Cesariq, shkrimtar kroat

1981 - Vrau veten kryeministri i Shqipërisë, Mehmet Shehu

2013 - Fatos Sela aktor i teatrit

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco