'Fillon punimet Konferenca e Ambasadorëve në Londër', ngjarjet kryesore të 17 dhjetorit

'Fillon punimet Konferenca e Ambasadorëve në Londër', ngjarjet kryesore të 17 dhjetorit

07:17, 17/12/2018

Sot data shënon 17 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

17 dhjetori është dita e 351-të e kalendarit gregorian (dita e 352-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 14 ditë.

Ngjarje

1903 - Vëllezërit Wright arritën të fluturojnë me avionin e tyre Flayer dhe të kalojnë 37 metra. Fluturimi zgjati vetëm 37 sekonda.

1912 - Fillon punimet Konferenca e Ambasadorëve në Londër

1989. - Në Rumani shperthyen demonstratat masive kunder regjimit te diktatorit Nicolae Ceau?escu,në ë cilat humbën jetën 1.000 njerz.

Lindje

1778 - Humphry Davy, kimist britanez

1873 - Ford Madox Ford, letrar anglez

1916 - Esad Mekuli, shkrimtar shqiptarë († 1993)

1932 - Tinka Kurti, aktore, "Zoja e randë" e teatrit dhe kinemasë shqiptare.

1965 - Damir Uzunoviq, letrar boshnjak

1975 - Mayuko Aoki, dubluese japoneze (seiyu)

Vdekje

1830 - Simón Bolívar, udhëheqës dhe ushtarak

1919 - Pierre-Auguste Renoir, piktor francez

1957 - Jagoda Truhelka, letrare kroate

1969 - Artur da Costa e Silva, kryetar dhe politikan brazilian

1973 - Charles Greeley Abbot, astrofizicient amerikan

2011 - Mediat e Kores së Veriut njoftojn se Kim Xhong-iI ka vdekur pas një sulmi kardiak në zemër

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco