'Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut', ngjarjet kryesore të 10 dhjetorit

'Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut', ngjarjet kryesore të 10 dhjetorit

07:18, 10/12/2018

Sot data shënon 10 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

10 Dhjetori është dita e 344-të e kalendarit gregorian (dita e 345-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 21 ditë.

Ngjarje

1817 - Mississippi bëhet shteti i 20të i ShBA-ve.

1869 - Jomingu u jept grave të drejtën e votës.

1901 - Ndahet Çmimi i parë Nobel.

1902 - Në Tasmani grave ju jepet e drejta e votës.

1906 - Presidenti amerikan Theodore Roosevelt fitoi Çmimin Nobel, dhe u bë amerikani i parë i cili fitoi këtë çmim.

1932 - Tailanda adapton kushtetutën dhe bëhet monarki kushtetuese.

1948 - Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara nxori dhe shpalli Deklaratën e Përgjithshme mbi të Drejtat e Njeriut.

1963 - Aeroplani hapsinorë X-20 Dyna-Soar i Forcave Ajrore të ShBA-ve u ndërpre nga Robert McNamara.

1990 - Plenumi Qendror i Partisë Punës së Shqiprisë merr vendimin pë pluralizëm politik.

2005 - Unnur Birna Vilhjálmsdóttir u zgjodh Miss Bota

Lindje

1815 - Ada King Lovelace,matematikene britaneze dhe programeri i parë britanska matemati?arka i prvi programer

1830 - Emily Dickinson,shkrimtare amerikane

1955 - Kim Mehmeti, shkrimtar shqiptar

1870 - Adolf Loos, arqitekte Çeko-austriake

1891 - Nelly Sachs, poete gjermane, Nobeliste (1966)

1896 - Alfred Nobel, kimist suedez

1932 - Robert Shvarc,shkrimtar dhe përkthyes i Gjermanishtes.

Vdekje

1889 - Ante Kovaçiq,shkrimtar kroat, i rëndësishëm për zhvillimin e realizmit në Bballkanik.

1953 - Friedhelm Funkel, ish-futbollist dhe trajner gjerman

1999 - Franjo Tu?man, historian dhe politikan kroat

2005 - Eugene McCarthy, politikan amerikan

2006 - Augusto Pinochet, gjeneral dhe diktator qilean

Festa dhe përvjetore

Dita Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco