'Përfundon me sukses misioni Apollo 17', ngjarjet kryesore të 7 dhjetorit

'Përfundon me sukses misioni Apollo 17', ngjarjet kryesore të 7 dhjetorit

06:53, 07/12/2018
A+ Aa A-

Sot data shënon 7 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

7 dhjetori është dita e 341-të e kalendarit gregorian (dita e 342-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 24 ditë.

Ngjarje

1917 - LPB: Shtetet e Bashkara i shpallën luftë austro Hungarisë.

1941 - LDB: Kanada i shpall luftë Finlandës, Hungarisë, Rumanisë dheJaponisë.

1972 - Apollo 17, misioni i fundit Apollo për në Hënë, u lëshua. Ekipi bëri foton e njohur si "Mermeri i Kaltër" pasi që u larguan nga Toka. (figura 1)

1975 - Indonesia pushtoi Timorin Lindor.

1993 - Udhëtari Colin Ferguson vrau 6 njerëz dhe lëndoi 19 tjerë në LIRR në Nassau County, New York.

2001 - Albin Kurti pas nji presioni të madh nderkombetar lirohet nga burgu i Pozharevcit.

2005 - Rigoberto Alpizar, udhëtar në American Airlines Flight 924 i cili pretendonte gjola se ka bombë u vra nga air Marshallët në Miami International Airport.

Lindje

1545 - Henrik Stuart, mbret skocez

1801 - Johann Nestroy, komediograf dhe aktor austriak

1928 - Noam Chomsky, filozof i SHBA-ve

1942 - Carla Thomas, këngtare amerikane

1947 - Oliver Dragojeviq, kengëtar kroat

1949 - Zeqir Demi, doktor i pedagogjisë, shqiptarë nga Kosova

1873 - Willa Cather, shkrimtare amerikane

1984 - Robert Kubica, ngasës polak i Formule 1

Vdekje

1906 - Élie Ducommun, jurist zvicran

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco