'Botohet Washington Post', ngjarjet kryesore të 6 dhjetorit

'Botohet Washington Post', ngjarjet kryesore të 6 dhjetorit

06:56, 06/12/2018
A+ Aa A-

Sot data shënon 6 dhjetor. Më poshtë do ju njohim me ngjarjet kryesore, cilat figura publike kanë lindur dhe kanë vdekur në këtë datë.

6 dhjetori është dita e 340-të e kalendarit gregorian (dita e 341-t në vitin e brishtë) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 25 ditë.

Ngjarje

1877 - Për herë të parë u botua Washington Post.

1916 - Bukureshti kapet nga Forcat Qendrore

1916 - David Lloyd George bëhet kryeministës i Britanisë.

1917 - Finlanda pavarësohet nga Rusia.

1957 - Projekti Vanguard: Eksplodimi i Vanguard TV3 në leshimin paraqet perpjekjen e ShBA-ve për të nisur satelit në orbitë rreth Tokës. (figura 1)

1969 - Meredith Hunter u vra nga Hells Angels në Altamont Speedway në California, ShBA.

1989 - Masakra École Polytechnique: Marc Lépine vret 14 vajza në Montreal, Quebec.

1991 - Në Kroaci Armata Popullore e Jugosllavisë bombardoi Dubrovnikun.

2008 - 2008 trazirat greke shpërthejne per shkakun e vrasjes se një pesëmbëdhjetë-vjeçari, Aleksandros Grigoropulos, nga një oficer të policise.

Lindje

1848. - Johann Palisa, astronom austriak

1932. - Nasiha Kapixhiq-Haxhiiq, shkrimtare boshnjake

1931. - Zeki Muren, Këngëtar, Kompozitor dhe Aktor Turk.

Vdekje

326 - Shën Nikolla, shenjt i krishter.

1971 - Karl Gurakuqi, mësues, nëpunës dhe gjuhëtar shqiptar.

1998 - Akira Kurosawa, regjizor japonez.

Festa dhe përvjetore

1917 - pavarësia e Filandës

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco